Petrolul se califică în semifinalele Cupei după un meci thriller!
04 Dec 2013

Miercuri seară, pe Stadionul Ilie Oană, într-un meci contând pentru sferturile de finală ale Cupei României Timișoreana, Petrolul a primit vizita echipei FC Vaslui, ambele formații venind după rezultate bune în ultima etapă de campionat: Petrolul egal în Ghencea, iar Vasluiul în revenire de formă după Victoria cu 3-0 în fața celor de la Ceahlăul.

Ultrașii ploieșteni au intrat pe stadion în minutul 10 în semn de protest pentru incidentele cu jandarmeria din week-end-ul trecut.

Prima repriza s-a desfășurat într-o notă de echilibru cu incursiuni spre ambele porți, Cerniauskas fiind mai des solicitat, dar cei care au deschis scorul au fost vasluienii, care marchează prin Celeban în minutul 27, acesta reluând cu capul o centrare a lui Sânmărtean. Ploieștenii egalează după 10 minute prin Walter Fernandez, care reia din apropiere la respingerea în față a lui Cerniauskas.

În repriza a doua e suspans total, mai întâi gol tot în poarta gazdelor, același Celeban tot cu capul, și tot la un assist a lui Sânmărtean, face 2-1, iar Hoban în minutul 90+3 face 2-2 și trimite meciul în prelungiri.

Într-un interval de 4 minute, în prima repriza de prelungiri, petroliștii decid meciul prin golurile lui Geraldo (min. 99) și Romario (min. 103), scor final 4-2 pentru Petrolul care merge în semifinale.

La startul partidei s-au aliniat urmatoarele formatii:

Petrolul: Bornescu, Alcenat, Geraldo, Benga, Guilherme, Hoban, Romario, Walter Fernandez, Hamza, Teixeira, Albin.

Antrenor: Cosmin Contra.

Vaslui: Cerniauskas, Cordos, Celeban, Sânmărtean, Antal, Caue, Temwanjera, Mușat, Sălăgeanu, Madson, Prahic.

Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Joi se dispută ultimul meci din sferturile Cupei, Steaua - Oțelul Galați.