O mână de goluriRonald Gorsic / Mediafax Foto
18 Sep 2014

O mână de goluri

Debut dezastruos pentru Astra în grupa D a UEFA Europa League! În deplasarea de la Zagreb, elevii lui Daniel Isăilă au fost martelați de aceeași Dinamo care a eliminat cu 5 goluri marcate pe cei de la Petrolul Ploiești în play-off-ul competiției. Astăzi, Dinamo a administrat ”doza” de 5 goluri într-o singură tranșă echipei de la malul Dunării, parcă sedată în defensivă.

Soarta partidei a fost decisă în prima jumătate de repriză, când scorul era deja 2-0 pentru gazde după reușitele lui Soudani, algerianul echipei croate reușind două goluri cu capul în minutele 17 și 24, taxând poziționarea defectuoasă a fundașilor centrali la primul și letargia lui Yahaya la al doilea. Cu un avantaj nesperat după mai puțin de 25 de minute, croații se mulțumesc să se retragă în defensivă și cedează inițiativa românilor, care nu găsesc rețeta pentru a scăpa de migrenă. Două ocazii, la reluarea cu capul a lui Ben Youssef și la lovitura liberă executată de Budescu, au dat semne că Astra ar putea marca un gol ce le-ar redeschide calea către un rezultat pozitiv. Răbdători și calculați, croații mai punctează o dată prin același Soudani înainte de pauză, găsit total liber la 6 metri de poarta lui Lung junior de centrarea lui Wilson Eduardo, punând capăt iluziilor giurgiuvenilor.

După pauză Isăilă nu reușește să vitalizeze ofensiva, iar Henriquez, nou intrat, înscrie la prima sa atingere de balon. Era minutul 70 și moralul jucătorilor Astrei atingea cote minime, însă capătă o tendință ascendentă grație golului căzut în mod nesperat în minutul 82. Chițu, la debutul său în tricoul Astrei, împinge mingea în poarta lui Eduardo după o centrare bună a lui Budescu. Elanul oaspeților este domolit treptat și Soudani ține să chinuie adversarii și din poziție de servant în al doilea minut al prelungirilor, când i-a pus o minge ideală lui Corici, autorul ultimului gol al partidei.

Dinamo Zagreb – Astra 5-1 (3-0), iar misiunea Astrei devine complicată în grupa sa, în care beneficiază totuși de avantajul meciului egal, 2-2, din celălalt meci al grupei, dintre Salzburg și Celtic Glasgow.

Dinamo Zagreb (antrenor Zoran Mamic): Eduardo – Ivo Pinto (min. 72 Machado), Sigall, Simunici, Pivarici - Brozovici, Ademi - Soudani, Antolici (min. 77 Corici), W. Eduardo - Cop (min. 67 Henriquez)

Astra Giurgiu (antrenor Daniel Isăilă): S. Lung jr. - Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, J. Morais – Yahaya (min. 74 Florescu), Laban - G. Enache (min. 57 Chiţu), Budescu, De Amorim – Fatai (min. 65 Bukari)