Liga a II-a, seria 2 – ASA câștigă derbiul de la CraiovaSportPictures.eu
01 Mar 2014

Liga a II-a, seria 2 – ASA câștigă derbiul de la Craiova

CS Universitatea Craiova  a primit vizita celor de la ASA Tg. Mureș în cea mai importantă întâlnire a etapei cu numărul XV a seriei a doua. Prima repriză a fost dominată de gazde, târgmureșenii mulțumindu-se să controleze derularea jocului în propria jumătate. Presiunea gazdelor se concretizează în minutul 27. Craiovenii deschid scorul prin Kitanovski, care înscrie cu capul din 6 metri în urma unui corner executat de Ferfelea și prelungit pe spate de Tomic. Curelea și Ferfelea colaborează bine în atac și pun în pericol poarta lui Botoșer, însă ultima ocazie a reprizei o are Ndoye cu un șut de la aproximativ 30 de metri ce trece pe lângă poarta craiovenilor.

După pauză, echipele intră în teren cu atitudini total schimbate. Egalarea vine relativ repede, în minutul 54 fundașul stânga Szilagyi centrează în mijlocul careului unde, nemarcat, Tomozei îl surprinde pe Brac cu un șut din voleu. Urmează o perioadă de dominare clară a ardelenilor, în care apare o diferență de clasă evidentă în favoarea oaspeților. În minutul 60 Ousman Ndoye îl angajează pe Bumba la marginea careului cu o pasă lobată și vârful târgmureșean rămâne singur cu Brac, dar preluarea în lateral stânga dă posibilitatea fundașilor craioveni să se replieze și să stingă atacul. Golul plutea în aer și în minutul 65 Voiculeț primește în colțul careului mare, lateral stânga pe direcția de atac, și șutează pe colțul lung. Brac respinge, iar Hora face formalitatea e a introduce mingea în plasă din doi metri, în fața fundașilor craioveni sedați.

În minutul 68 Pleșan ia locul lui Sin și imediat face rost de un cartonaș galben pentru un atac din spate asupra unui adversar. Nu așa se stăvilesc atacurile celor de la ASA, iar acest lucru ni l-a arătat Ndoye care șutează din marginea careului în minutul 69, dar mult în afara cadrului porții. Craiovenii construiesc cu migală printre liniile defensive ale celor de la ASA, însă nu reușesc să se apropie amenințător de poarta lui Botoșer. În minutul 75 Valskis pătrunde în careu și reușește să șuteze având în față doi fundași adverși, dar șutul său lovește plasa laterală a porții. A fost un semn pentru galeria oltenilor să prindă din nou glas și alb-albaștrii se instalează în jumătatea de teren a celor de la ASA în căutarea egalării. Curelea trimite cu capul peste în minutul 79, însă târgmureșenii revin ușor-ușor în atac și echilibrează situația. Până la final nu mai avem nicio ocazie remarcabilă, doar un exercițiu de virtuozitate fotbalistică a lui Bumba, care a driblat adversarii în colțul terenului și a pătruns apoi în careu.

Craiovenii rămân cu 28 de puncte, dar ocupă locul secund la egalitate cu CSM Rm. Vâlcea, iar ASA urcă pe trei cu 25 de puncte.

CSU Craiova - ASA Tg. Mureș 1-2 (1-0)

CS Universitatea Craiova (antrenor Ovidiu Stângă): Brac - Kitanovski, Tomic, Fl. Pătraşcu, Vătăjelu - Precup - Cr. Ganea, Ferfelea, Valskis, Sin (min. 68 Pleșan) - Curelea

ASA Tg. Mureș (antrenor Ioan Ovidiu Sabău): Botoşer - Tomozei, Gugu, Sepsi, Szilagyi - Ndoye, Onicaş - Buhăescu, Voiculeţ (min. 72 Huiban), Bumba - Hora

Etapa a XV-a a seriei a II-a a mai programat întâlnirile:

FC Olt -  FC Universitatea Craiova 3-0 (la "masa verde", oaspeţii nu s-au prezentat)

FC Bihor - Gloria Bistrița 1-0

CSM Rîmnicu Vălcea - CS Mioveni 1-0

Minerul Motru - Metalul Reșița 0-0

Olimpia Satu Mare - UTA Arad 2-0