Liga 2: Ziua victoriilor la limităOctavian Cocolos / SportPictures.eu
15 Oct 2022

Liga 2: Ziua victoriilor la limită

Cinci victorii, toate la limită, în cele șase partide programate astăzi în cadrul etapei a 10-a a Ligii 2, etapă ce marchează mijlocul sezonului regulat. Jocurile au avut toate o nătă de echilibru, cel de-al șaselea, disputat la Rm. Vâlcea, încheindu-se la egalitate.

CS Comunal Șelimbăr a fost condusă la pauză de Unirea Slobozia prin golul lui Dorobanțu (min. 31), dar a obținut in extremis egalarea prin reușita lui Tătar (min. 90+5) dintr-o lovitură liberă.

Unicul succes înregistrat în deplasare l-am consemnat la Târgu Jiu, acolo unde Unirea Dej și-a confirmat poziția de lider cu două goluri înscrise în interval de 6 minute. Cocian (min. 36) a deschis scorul pentru oaspeți, Brînzan (min. 40) a egalat pentru Viitorul Pandurii, iar Blaj (min. 42) a stabilit scorul final cu un spectaculos șut la vinclu.

Tot cu 2-1 s-a impus și CS Comunal Dumbrăvița, dar în acest caz succesul a fost obținut în propriul fief în jocul cu CSM Slatina. Oaspeții au punctat primii pe tabelă prin Nițu (min. 53), însă bănățenii au întors tabela până la final prin Toma (min. 66) și Gîsă (min. 90).

Politehnica Iași a învins în Copou pe Metaloglobus la primul joc sub bagheta lui Leo Grozavu, Hlistei (min. 67) aducând trei puncte ieșenilor care trec pe locul 3, la Clinceni Unirea Constanța rezistă aproape o repriză în inferioritate numerică în fața celor de la Minaur Baia Mare și câștigă prin golul lui Lăcătuș (min. 16), iar la Giurgiu Dinamo obține a patra victorie în urma golului lui Patriche (min. 49) înscris în poarta Ripensiei.