Liga 2: ”Șepcile roșii” coboară în Liga 3Dan Tautan / Mediafax Foto
04 Iun 2016

Liga 2: ”Șepcile roșii” coboară în Liga 3

Punct final în play-out-ul Ligii 2! Ultima etapă, a zecea, a avut în meniu meciuri pline de suspans și s-a încheiat cu retrogradarea directă a uneei echipe ce anul trecut se lupta pe prima scenă fotbalistică a României.

În seria I, la Pojorâta scorul a avut o desfășurare greu de imaginat pentru cei care nu află condițiile în care s-a disputat partida. Forțată să joace cu o echipă de juniori ca urmare a sancțiunilor federale primite, Gloria Buzău a venit să joace cartea decisivă pentru salvarea de la retrogradare, numai victoria putându-le oferi acest deznodământ. Cu 1-0 la pauză după un joc curajos al puștilor din Crâng, Gloria s-a văzut condusă la zece minute de la reluare, moment în care tinerii buzoieni au cedat total și au încasat gol după gol.

Înfrângerea a dus echipa buzoiană pe loc de baraj, deoarece cele trei puncte primite de ACS Berceni la masa verde i-au ajutat pe bercenari să își păstreze locul în Liga 2. Retrogradează direct Rapid CFR Suceava, a cărei victorie în deplasarea de la Balotești nu a mai contat, și Bucovina Pojorâta, care și-a luat la revedere de la Liga 2 în fața propriilor suporteri cu copioasa victorie asupra Gloriei. Ceahlăul rămâne doar o amintire frumoasă a unui oraș ce merita poate mai mult.

Seria I, play-out, etapa a 10-a

CS Baloteşti - Rapid CFR Suceava  2-3 (1-2)

Bucovina Pojorâta - Gloria Buzău  8-1 (0-1)

Ceahlăul Piatra Neamţ - ACS Berceni  0-3 la masa verde

În seria a II-a CSM Râmnicu Vâlcea a învins logic la Reșița și a terminat pe primul loc al clasamentului play-out-ului. Cealaltă echipă salvată direct este Șoimii Pâncota, autoarea unei remize la Satu Mare ce a trimis Olimpia la baraj. Tinerii jucători clujeni nu au reușit să facă față partidei de la Tărlungeni, echipa fiind părăsită de mai mulți jucători neplătiți de mai bine de trei luni.

În atari condiții, ”U” Cluj coboară în Liga 3, la 16 ani după anterioara retrogradare în al treilea eșalon, celelalte echipe care merg și ele direct în Liga 3 fiind Unirea și Metalul.