Liga 2: Șase victorii ale oaspeților în 7 partideSebastian Tataru / SportPictures.eu
17 Oct 2020

Liga 2: Șase victorii ale oaspeților în 7 partide

Metaloglobus continuă seria prestațiilor pozitive trecându-și în cont astăzi cea de-a patra victorie din 8 etape, echipa din Capitală fiind singura neînvinsă alături de liderul FC U Craiova. Formația condusă de Gabriel Manu s-a impus la Timișoara cu Ripensia prin golurile fraților Herea, Ovidiu deschizând scorul în primul minut, iar Claudiu stabilind scorul final în minutul 88. Rezultatul îi urcă pe bucureșteni pe locul 2 cu 16 puncte, cu două mai multe decât Universitatea Cluj și ASU Politehnica Timişoara, bănățenii repurtând la rândul lor un succes în deplasarea de la Târgu Jiu cu Viitorul Pandurii prin golul semnat de Alin Manea în minutul 49.

Învinsă miercuri pe teren propriu de Farul, Unirea Slobozia a recuperat astăzi la Miercurea Ciuc punctele pierdute prin golul lui Lazăr din minutul 14 și urcă pe loc de play-off cu 13 puncte, cu unul în fața celor de la Turris-Oltul Turnu Măgurele. Elevii lui Erik Lincar au profitat de câteva cadouri făcute de Farul la Constanța și au plecat cu tolba plină după reușitele lui Voinea (min. 60) și Silviu Pană (min. 65 din penalty). Tot cu 2-0 în deplasare s-a impus și SCM Gloria Buzău la Călărași, goluri Nedelea (min. 41) și Iurcu (min. 52), cea de-a șasea victorie a oaspeților din cele 7 partide disputate astăzi fiind cea a ”lanternei roșii” Pandurii Târgu Jiu la Reșița. Remacle (min. 9) și Dodoi (min. 33) au dus echipa oaspete în avantaj, Dat reușind un gol al speranței în minutul 89, dar gorjenii au reușit să câștige primele lor 3 puncte și să egaleze Aerostar la acest capitol. Băcăuanii au părăsit învinși terenul de la Slatina după ce au deschis scorul prin Chelaru (min. 12), Rogoveanu egalând din penalty în minutul 16, iar în minutul 51 Ovidiu Popescu a semnat golul victoriei echipei oltene.

Iată programul etapei a 8-a:

Vineri, 16 octombrie

Universitatea Cluj - Concordia Chiajna  1-1 (0-0)

Sâmbătă, 17 octombrie

Viitorul Pandurii Târgu Jiu - ASU Politehnica Timişoara  0-1 (0-0)

FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea Slobozia  0-1 (0-1)

CSM Reşiţa - Pandurii Târgu Jiu  1-2 (0-2)

CSM Slatina - Aerostar Bacău  2-1 (1-1)

Dunărea Călăraşi - SCM Gloria Buzău  0-2 (0-1)

Ripensia Timişoara - Metaloglobus București  0-2 (0-1)

Farul Constanţa - Turris-Oltul Turnu Măgurele  0-2 (0-0)

Duminică, 18 octombrie

Fotbal Comuna Recea - Petrolul Ploieşti

FC U Craiova stă.

Partida Rapid București - CS Mioveni a fost amânată pentru joi, 29 octombrie din cauza apariției unor cazuri de COVID-19 în echipa giuleșteană.