Liga 2: Remiză pe mâna rezervelorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Feb 2017

Liga 2: Remiză pe mâna rezervelor

Într-o formulă și mai redusă după anunțul retragerii din competiție a echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea, astăzi a debutat sezonul de primăvară al Ligii 2. La Mioveni, gazdele de la CS și Dunărea Călărași au oferit un meci plăcut, încheiat cu patru goluri, la capătul căruia fiecare dintre echipe a acumulat câte un punct.

Cei mai îndreptățiți să regrete pierderea a două puncte sunt cei de la CS Mioveni, argeșenii conducând de fiecare dată pe tabelă, însă au fost egalați cu 10 minute înainte de final. Mai mult decât atât, ambele goluri ale călărășenilor au fost înscrise de jucători introduși pe teren de Adrian Mihalcea la pauză, ceea ce ne îndreptățește să afirmăm că inspirația tehnicianului Dunării a fost determinantă pentru rezultatul final.

Deschiderea de scor a apărut în minutul 11, când Stoica s-a înălțat la 6 metri și a reluat cu capul în plasă o centrare a lui Rădescu din lovitură liberă de pe partea stângă. Imediat după pauză Kanda aduce egalarea cu un șut din interiorul careului gazdelor, pentru ca în minutul 66 Staicu să profite de o nesincronizare a fundașilor călărășeni și să rămână singur cu Cezar Lungu, pe care îl învinge cu un șut pe jos la colțul scurt. Ultimul gol, unul de excepție – lovitură liberă de la 25 de metri executată direct la vinclu de Avram – a venit în minutul 81, scorul final fiind CS Mioveni – Dunărea Călărași 2-2 (1-0).

Mâine se dispută patru partide ale rundei, cea mai echilibrată fiind cea de sub Tâmpa dintre FC Brașov și Olimpia Satu Mare, iar duminică etapa se încheie cu meciul de la Brăila dintre Dacia Unirea și UTA Bătrâna Doamnă, ambele partide fiind televizate pe postul Digi Sport 1.