Liga 2: Remiză cu șase goluri la Recea
03 Oct 2020

Meci de mare angajament la Recea, acolo unde gazdele de la Fotbal Comuna Recea au primit din nou vizita unei formații de calibru după ce săptămâna trecută au învins Rapidul. Liderul FC U Craiova a plecat cu un punct din Maramureș după ce a deschis scorul din penalty în minutul 26 prin Bălan și a fost egalată în prelungirile primei reprize de Coman. Imediat după pauză gazdele au preluat conducerea prin Luboya (min. 49), dar Anghelina a restabilit egalitatea din lovitură liberă în minutul 58. La numai opt minute distanță Valentin Munteanu îi readuce în avantaj pe olteni, dar reacția gazdelor a fost imediată și în minutul 69 Rus a restabilit egalitatea. Remiza le confirmă oltenilor poziția de lider cu 14 puncte, etapa viitoare având șansa de a se distanța față de principala urmăritoare, Rapid, în urma meciului direct pe care îl vor disputa pe teren propriu.

Dunărea Călărași a obținut victoria pe final de meci cu Aerostar pe teren propriu, Cristian Bud aducând cele trei puncte pentru gazde în minutul 82. Elevii lui Cristian Pustai au condus în două rânduri prin Tudoran (min. 21) și Cârstocea (min. 44), însă băcăuanii au revenit de fiecare dată pe tabelă prin vraciu, autor al unei ”duble” în minutele 27 și 54. Rezultatul îi duce pe călărășeni pe ultima treaptă a podiumului cu 12 puncte, cu unul mai mult decât ASU Politehnica, învinsă astăzi la Miercurea Ciuc. FK Csikszereda a făcut diferența în partida cu formația bănățeană în partea a doua a jocului prin golurile lui Meszaros din minutele 63 și 82 și urcă pe locul 9 cu 7 puncte.

Petrolul a făcut un nou pas greșit remizând la Târgu Jiu cu Viitorul Pandurii după ce gazdele au deschis scorul în minutul 9 prin Paraschiv. Egalarea rapidă, survenită în minutul 27 în urma reușitei lui Meijers le aduce ”găzarilor” un punct și îi menține pe locul 4 cu un total de 10, urmați fiind de Metaloglobus, învingătoare pe litoral cu Farul. Constănțenii s-au trezit târziu, abia după ce erau conduși cu 0-2, goluri Lungu (min. 15) și Claudiu Herea (min. 53), golul lui Măzărache (min. 86) și eliminarea lui Găvîrliță din tabăra oaspeților în minutul 89 încingând finalul de meci. Farul coboară pe 11 cu cele 7 puncte, ”rechinii” fiind egalați de Unirea Slobozia, învingătoare la scor de neprezentare la Reșița în cealaltă victorie a oaspeților din programul zilei.

Pe Bega, Ripensia a învins la limită Gloria Buzău după ce oaspeții au deschis scorul din penalty în minutul 5 prin Constantin Stoica. Tudorache a fost eroul gazdelor, atacantul reușind să egaleze în minutul 22 cu ajutorul lui Ioniță, fundașul buzoienilor deviind șutul acestuia, iar în minutul 48 a finalizat o acțiune personală.