Liga 2: Răsturnări de scor spectaculoase în seria IAlexandru Hojda / Mediafax Foto
07 Mar 2015

Liga 2: Răsturnări de scor spectaculoase în seria I

Etapa a 18-a, a doua a returului, a adus rezultate meciuri cu evoluții incredibile ale scorului. Unul dintre ele, cel de la Suceava dintre Rapid și ACS Berceni a avut o desfășurare similară cu cea din turul campionatului dintre cele două combatante, în ambele oaspeții conducând la pauză cu 2-0, iar gazdele întorcând în repriza secundă rezultatul pentru o victorie la limită. La Constanța scenariul a fost cumva în oglindă, gazdele având avantaj de trei goluri la pauză, dar oaspeții din Dorohoi au izbutit egalarea cu 10 minute înainte de finalul partidei. După acest rezultat, Farul a ratat detașarea la 4 puncte de moldoveni, de care acum îi separă doar un punct, și sunt doar la un punct distanță de ocupanta locului 10. ”Academicienii” au trecut de cei din Balotești în special datorită golului marcat rapid, în minutul 14 prin Pătulea, și au punctat pentru 2-0 în minutele de prelungiri după ce oaspeții au rămas în 10 cu un sfert de oră înainte de final. Buzoienii au trebuit să sufere pentru remiza albă de pe teren propriu și au răsuflat ușurați după ce brăilenii au ratat prin Ungureanu o lovitură de pedeapsă în minutul 70.

Rezultatele celor patru partide disputate în seria I sunt următoarele:

Rapid CFR Suceava - ACS Berceni  3-2

ACS Academica Argeş Piteşti - CS Baloteşti  2-0

Gloria Buzău - CF Brăila  0-0

FC Farul Constanţa - FCM Dorohoi  3-3

Partidele SC Bacău - CSM Unirea Slobozia și FC Voluntari - Săgeata Năvodari au fost omologate cu scorul de 3-0 datorită retragerii echipei Unirea Slobozia și excluderii echipei Săgeata Năvodari.

În seria secundă Poli ratează ocazia de a se detașa de Metalul Reșița, învinsă la Satu Mare. Timișorenii puteau să plece de la Oradea și fără punctul obținut, golul egalării survenind cu 4 minute înainte de final. La Slatina, FC Olt a trecut la limită de vâlceni, în timp ce Unirea Tărlungeni continuă să țină steagul sus chiar dacă nu au reușit decât un meci nul acasă cu CS Mioveni. Meciul de debut al lui Ionuț Popa pe banca celor de la Pâncota s-a terminat cu victoria gazdelor din Caransebeș, care au făcut rocada cu arădenii în clasament.