Liga 2: Rapid, trei goluri și trei puncte la Târgu JiuSportPictures.eu
30 Aug 2020

Liga 2: Rapid, trei goluri și trei puncte la Târgu Jiu

Rapid debutează cu o victorie concludentă la Târgu Jiu în fața celor de la Viitorul Pandurii și Adrian Iencsi face un prim pas cu dreptul la cârma formației giuleștene.

Sefer a deschis scorul în minutul 8 cu un șut de la limita careului de 16 metri, mingea lovită cu piciorul stâng strecurându-se printre doi fundași ai echipei gazdă și apoi printre portarul Bodea și stâlpul porții din dreapta acestuia. Giuleștenii au dominat consistent jocul, gorjenii ridicându-și nivelul de exprimare abia pe finalul primei reprize și în startul părții secunde când au reușit să egaleze dintr-un penalty obținut de Paraschiv și transformat tot de el în minutul 58.

După numai cinci minute arbitrul Florin Andrei a indicat punctul cu var în celălalt careu după căderea lui Sefer și Hlistei a transformat cu toată opoziția lui Bodea și și-a adus echipa în avantaj. Echipa pregătită de Flavius Stoican nu a avut forța să revină și în al cincilea minut de prelungiri al partidei a mai primit un gol, Daniel Benzar reluând din prima din careu mingea pasată de Jorza de pe partea dreaptă.

Așadar, Rapid câștigă cu 3-1 și arată că a trecut peste dezamăgirea ratării obiectivului din sezonul trecut.

Mâine este rândul ”șepcilor roșii” să joace la Bacău, iar runda se va încheia marți cu derby-ul Petrolul Ploieşti - Farul Constanţa.

Iată programul primei etape:

Sâmbătă, 29 august

Fotbal Comuna Recea - FK Csikszereda Miercurea Ciuc  0-1 (0-1)

CSM Slatina - Dunărea Călăraşi  0-1 (0-0)

ASU Politehnica Timişoara - CS Mioveni  0-0 (0-0)

Unirea Slobozia - Turris-Oltul Turnu Măgurele  1-0 (0-0)

SCM Gloria Buzău - Concordia Chiajna  1-1 (1-1)

Duminică, 30 august

Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Rapid București  1-3 (0-1)

Luni, 31 august

Aerostar Bacău - Universitatea Cluj

Marți, 1 septembrie

Petrolul Ploieşti - Farul Constanţa

Partidele FC U Craiova - Ripensia Timişoara și Metaloglobus București - Pandurii Târgu Jiu nu s-au disputat din cauza apariției unor cazuri de COVID-19 în loturile echipelor FC U Craiova și Pandurii Târgu Jiu, meciurile urmând a fi reprogramate.