Liga 2: Petrolul se apropie de podiumRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Oct 2018

Liga 2: Petrolul se apropie de podium

Ultima partidă a etapei cu numărul 14 a Ligii 2 a opus pe ”Ilie Oană” două echipe de tradiție ale fotbalului românesc, Petrolul și Farul. Din păcate, gafele au decis învingătoarea partidei și nu realizări de excepție ale jucătorilor, ceea ce ne confirmă încă o dată faptul că până la atingerea unui nivel de joc similar cu formațiile din primul eșalon suporterii ambelor formații mai au de așteptat.

Constănțenii au deschis scorul dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri executată de Tudorică pe centrul porții, fără intensitate deosebită, dar portarul Tordai a scăpat balonul în plasă. Era minutul 20, iar cinci minute mai târziu Roumadi a deviat în propria poartă șutul lui Marinescu restabilind egalitatea. Ploieștenii au înclinat decisiv balanța în minutul 59 din penalty, Arnăutu transformând cu siguranță lovitura de pedeapsă acordată pentru o intrare întârziată a portarului Mihai Popa la Tudor.

După victoria cu 2-1, Petrolul urcă pe locul 4 cu 29 de puncte, cu unul mai puțin decât formațiile de pe locurile 2 și 3, Academica respectiv Sportul, în timp ce Farul rămâne cu 13 puncte la limita zonei retrogradării.