Liga 2: Manita în Copou. Politehnica Iași este campioana Ligii 2SportPictures.eu
11 Mai 2023

Liga 2: Manita în Copou. Politehnica Iași este campioana Ligii 2

Politehnica Iași le-a administrat o corecție severă celor de la CSA Steaua, elevii lui Daniel Oprița părăsind Copoul cu nu mai puțin de 5 goluri la pasiv, cea mai dură înfrângere din acest campionat.

Relaxată după îndeplinirea obiectivului încă din etapa trecută, formația moldavă a jucat dezinvolt și a punctat de două ori până la pauză prin Hlistei (min. 27) cu o reluare cu latul din interiorul careului și Harrison (min. 39) cu o reluare simplă cu capul din careul mic.

Emilian Pacionel (min. 61) a readus speranțe oaspeților cu un gol marcat cu un șut plasat de la 16 metri, dar Harrison (min. 65) face dubla, iar Musi (min. 69) face 4-1 după o acțiune personală pentru ca tot el să facă dubla în minutul 72 și să stabilească scorul final.

După acest 5-1 sec, Politehnica Iași se distanțează la 7 puncte de CSA Steaua cu două etape rămase de disputat, ceea ce înseamnă că este matematic campioană a Ligii 2.