Liga 2: „Găzarii”, explozivi la Tg. Jiu. Remiză în derby-ul etapeiGheorghe Fluster / SportPictures.eu
22 Aug 2021

Liga 2: „Găzarii”, explozivi la Tg. Jiu. Remiză în derby-ul etapei

Două partide s-au disputat astăzi în runda cu numărul 4, ambele extrem de interesante. La Târgu Jiu, Viitorul Pandurii a rezistat o repriză în fața Petrolului, ploieștenii reușind cea mai bună repriză din acest campionat în partea a doua a jocului. Vajushi (min. 57), Țicu (min. 64) și Bratu (min. 84) au punctat de trei ori în poarta lui Moga pentru a treia victorie a Petrolului, rezultat ce îi urcă pe elevii lui Nicolae Constantin pe locul 4.

La Slobozia s-au întâlnit două echipe cu maxim de puncte după primele trei etape, gazdele de la Unirea și CSA Steaua. Ialomițenii au fost cei care au dominat jocul, care s-a încheiat însă la egalitate 1-1, ambele goluri fiind înscrise în interval de 5 minute în prima repriză. Toma a deschis scorul pentru gazde din penalty în minutul 32, iar Chipirliu a adus egalarea în minutul 36 cu o execuție de excepție, șut din unghi la vinclul de la colțul lung după o lovitură de colț. Cu câte 10 puncte, Unirea și CSA Steaua își împart primele două poziții, formația ialomițeană preluând fotoliul de lider cu un golaveraj superior.