Liga 2: Decizie în 10 minuteRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Mar 2017

Liga 2: Decizie în 10 minute

După o primă repriză albă, Juventus București a pecetluit soarta meciului de la Afumați în interval de 10 minute în debutul reprizei secunde. Golurile lui Zaharia (min. 48 și 57) și autogolul lui Covalschi din minutul 53 au detașat liderul pe tabelă, forcing-ul gazdelor a fost concretizat pe tabelă în minutul 75 de Vlada din penalty, astfel încât Juventus s-a impus cu un concludent 3-1. Rezultatul îi ajută pe elevii lui Daniel Oprița să mențină avantajul de 6 puncte la vârful clasamentului în condițiile în care au un meci mai puțin disputat în comparație cu UTA Bătrâna Doamnă.

Spre deosebire de Juventus, Olimpia a făcut un pas greșit la Oradea și rămâne la un punct în spatele celor de la FC Brașov, clasați pe locul 3, cel ce duce la barajul de promovare. Luceafărul a condus în două rânduri pe tabelă, de fiecare dată jucătorii pregătiți de Bogdan Andone, vehement la adresa arbitrajului, revenind și egalând pentru un punct până la urmă meritat.

Ultima clasată Metalul Reșița a cedat pe teren propriu cu ASU Politehnica Timișoara, iar o semi-surpriză s-a înregistrat la Brăila, unde Dacia Unirea a primit vizita celor de la CS Balotești. Ilfovenii pregătiți de Augustin Călin au deschis scorul în minutul 64, dar gazdele au revenit după numai 7 minute și s-a consemnat o remiză ce nu folosește prea mult niciuneia dintre combatante.

Programul și rezultatele etapei a 22-a sunt următoarele:

Vineri, 10 martie

CS Mioveni - UTA Bătrâna Doamnă  0-2 (0-1)

Sâmbătă, 11 martie

Luceafărul Oradea - Olimpia Satu Mare  2-2 (1-0)

Metalul Reşiţa - ASU Politehnica Timişoara  0-2 (0-1)

Dacia Unirea Brăila - CS Baloteşti  1-1 (0-0)

CS Afumaţi - Juventus Bucureşti  1-3 (0-0)

Duminică, 12 martie

FC Academica Clinceni - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Dunărea Călăraşi și Foresta Suceava stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele FC Braşov și respectiv Chindia Târgovişte câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.