Liga 2: Brașovenii pun distanță față de urmăritoareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Nov 2016

Liga 2: Brașovenii pun distanță față de urmăritoare

Ieri și astăzi s-au disputat ultimele două partide ale etapei a 19-a a Ligii 2, ambele cu implicații la vârful clasamentului. Duminică, UTA Bătrâna Doamnă a provocat surpriza învingând la scor de forfait în cetatea Chindiei. Este cea mai dură înfrângere suferită de Chindia Târgovişte în acest an, înfrângere ce îi menține pe dâmbovițeni pe locul 7 cu 26 de puncte, la 8 puncte de locul 3 ce duce la baraj. Arădenii au dominat prima repriză cu două goluri înscrise de Curtuiuș și Andor, iar imediat după pauză reușita din penalty a lui Petre a stabilit scorul final, cele trei puncte ducându-i până pe locul 5 cu 33 de puncte, rămânând în cărți în lupta pentru poziția a doua ocupată de FC Brașov.

În această seară brașovenii au trecut cu 2-0 de CS Afumați, ambele reușite fiind consemnate pe tabelă în repriza secundă, autori fiind Iacob și Manole. Etapa viitoare elevii lui Cornel Țălnar se pot distanța de urmăritori în cazul unei noi victorii pe teren propriu cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, echipă clasată pe locul 4 cu 34 de puncte, la trei puncte în spatele brașovenilor.