Liga 1: Victorie de moralMircea Rosca / SportPictures.eu
25 Apr 2015

Liga 1: Victorie de moral

Steaua a luat o gură de oxigen înaintea unei săptămâni de foc cu două meciuri cruciale împotriva celor de la ASA Tg Mureș pe teren propriu și cu Dinamo în deplasare. Victoria obținută pe terenul celor de la ”U” Cluj a fost semnată de unul dintre cei mai controversați jucători ai trupei lui Costel Gâlcă, Nicușor Stanciu.

Mijlocașul care nu a marcat până acum în această ediție de campionat a avut astăzi două reușite de clasă. Prima a fost în minutul 12, când a reluat cu capul din mijlocul careului centrarea de pe partea dreaptă a lui Adi Popa. Mingea trimisă de Stanciu s-a dus aproape de vinclul porții lui Veselovsky, portarul clujenilor fiind în imposibilitate de a îndepărta pericolul. Al doilea gol a fost o reușită personală frumoasă, cu un șut de la 20 de metri trimis la rădăcina barei din stânga a porții clujene. Golul care a stabilit scorul final aparține lui Prepeliță, marcat în minutul 84 din interiorul careului cu un șut în cros după o pasă a lui Cristi Tănase. Clujenii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 3, iar oaspeții au ratat un penalty în minutul 54 prin Adi Popa.

”U” Cluj – Steaua 0-3 (0-1), o injecție de moral pentru oaspeți, care își păstrează avansul minim față de ASA, o piatră de moară de gâtul clujenilor, aflați la numai un punct în fața primei echipe din zona retrogradării.

”U” Cluj (antrenor Adrian Falub): Veselovsky - Ciupe, Munteanu, Skvorc, Bambara - Costin (min. 63 Castillion) - Viveiros (min. 79 Calcan), Lungu, Neag (min. 73 Ceppelini), Morar - Mengolo

Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Arlauskis - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme - Prepeliţă (cpt), Breeveld - Ad. Popa (min. 66 VTănase), Stanciu (min. 77 Bourceanu), Chipciu (min. 84 Neagu) - Ţucudean