Gaz Metan profită de omul în plus și câștigă!
03 Dec 2013

Luni seară, in ultima partidă a etapei a 16-a din Liga I, Gaz Metan, destul de redutabilă acasă în acest tur cu 4 victorii, 2 egaluri și o înfrângere, a primit vizita vecinei de clasament CFR, care de 4 ani n-a mai câștigat la Mediaș.

Prima repriză a fost albă și ca scor și ca desfăsurare, nimic de reținut, decât un debut medieșean mai în forță, urmat de o dominare fără orizont a clujenilor.

În primele minute ale reprizei a 2-a inregistrăm două importante ocazii ale Gazului, dar de fiecare dată se opune Felgueiras. În minutul 68 clujenii rămân în 10 din cauza cartonașului roșu primit de Tade, care intrase la pauză in locul lui Ogbu. A fost momentul psihologic al meciului, pentru că medieșenii se aruncă în atac și reusesc să marcheze în minutul 82 prin Frăsinescu, care reia cu capul din apropiere, dar faza meciului o face Maftei, care-l blochează magistral pe Tahar. Apărarea clujeană nu mai poate face nimic când, în prelungiri, Roman reia tot cu capul și stabilește scorul final, 2-0 pentru Gaz Metan Mediaș.

Formula de start a celor doua echipe a fost urmatoarea:

Gaz Metan: Buchta - Frăsinescu, Muth, R. Zaharia, Buzean - Cr. Todea, Tahar - Al.Munteanu, Fl. Dan, C. Petre - Bud

Rezerve: Greab, R. Roberto, Bozeşan, Llullaku, Bawab, Vitinho, D. Roman

Antrenor: Cristi Dulca

CFR Cluj: Felgueiras - Maftei, Cadu, Piccolo, Camora - Voiculeţ, Djokovici, Muniru -