FC Vaslui, meci ca-n zilele bune!
01 Dec 2013

Cu 3 victorii și 2 remize în ultimele 5 partide de campionat, deci fără înfrângere, FC Vaslui pleca din postura de favorită în fața revelației acestui tur, Ceahlăul, echipa care avea cea mai buna a 3-a apărare din Ligă și care spera la o figură frumoasă și-n fața echipei lui Ciubotariu.

Lucrurile n-au fost așa cum și-ar fi dorit antrenorul Vasile Miriuță, Vasluiul preluând conducerea chiar de la debutul partidei, prin golul marcat de Sălăgeanu în minutul 3.

Nemțenii aleargă după egalare, dar vasluienii punctează în partea a doua prin Temwanjera, în minutul 70, iar Liviu Antal înscrie în minutul 80 și închide tabela cu scorul final 3-0.

La startul partidei s-au aliniat următoarele formații:

Vaslui: Cerniauskas - Celeban, Prahici, Cordoș, Mușat - Madson, Caue - Sălăgeanu, Sînmărtean, Antal - Temwanjera.
Rezerve: Straton, Ortiz,  Lovrecici, Pătulea, Balaur, Buziuc, Enescu.

Ceahlăul: Jovici - Dumitraș, Marc, Cînu, Cazan - Stana, Achim - Gheorghiu, Golubovici, Chitoșcă - Constantinescu.
Rezerve: Ștefănescu, Garcia, Onciu, Rusu, Ichim, Hasani.