Europa League: Vinicius face din nou diferențaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Sep 2020

Europa League: Vinicius face din nou diferența

Campioana României și-a demonstrat superioritatea chiar pe terenul adversarei sale din turul 3 preliminar al Europa League. Elevii lui Dan Petrescu au controlat cu autoritate jocul de pe Tele2 Arena din Stockholm în care gazdă le-a fost formația Djurgarden, suedezii având doar câteva ocazii de a înscrie pe care Bălgrădean le-a rezolvat și a eliminat stresul prelungirilor.

După o primă ocazie a CFR-ului, lovitură de cap a lui Djokovic care nu a prins cadrul porții în minutul 30, la numai trei minute distanță suedezii dau emoții defensivei clujene: Edwards a centrat de pe partea dreaptă prin spatele fundașilor CFR-ului, balonul a traversat careul mic și a ajuns la Kack al cărui șut este parat de Bălgrădean. Portarul clujenilor a rezolvat și o fază confuză în minutul 37 după o bâlbâială în careu ca urmare a unei centrări din lovitură liberă, apoi cu un minut înainte de pauză Deac cade în careul gazdelor ținut de Chilufya, dar arbitrul polonez Bartosz Frankowski a dictat lovitură liberă de la marginea careului.

Imediat după pauză, după o lovitură liberă executată de Deac clujenii solicită din nou lovitură de la 11 metri la o minge deviată cu mâna în corner de Ulvestadt în urma unui șut trimis cu pământul de Djokovic, însă nici de această dată nu au avut succes. Tot o fază fixă a dus la deschiderea scorului, ”specialitatea casei” fiind servită de Vinicius în minutul 55: centrarea lui Deac dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă l-a găsit pe fundașul-golgheter liber la 6 metri, reluarea sa cu capul ducând la modificarea tabelei. CFR dovedește maturitate, controlează jocul și în minutul 75 Rondon a zguduit transversala cu o reluare din voleu de la 12-13 metri. Până la final, Bălgrădean este atent și are o intervenție magistrală la un șut al lui Kalstrom deviat cu călcâiul de Ulvestadt înspre rădăcina barei din stânga sa.

CFR se califică, așadar, în play-off-ul Europa League în care va primi joia viitoare pe teren propriu replica finlandezilor de la KuPS Kuopio, învingători astăzi cu 2-0 în fața lituanienilor de la Suduva.

Djurgarden - CFR Cluj 0-1 (0-0)

A marcat: Vinicius (min. 55)

Djurgarden (antrenor Kim Bergstrand): Bartveit – Witry, Une Larsson, Augustinsson, Kack – Ulvestad, Karlstrom, Edwards (min. 78 Kujovic) – Radetinac, Eriksson, Chilufya (min. 72 Ring)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu – Deac, Păun (min. 89 Pereira), Djokovic – Omrani (min. 86 Debeljuh), Rondon (min. 90+3 Hoban)