Europa League: Răpuși lângă ColosseumRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
30 Sep 2016

Europa League: Răpuși lângă Colosseum

Plecați din țară cu speranțe firave pentru meciul cu AS Roma contând pentru etapa a doua a grupei E a Europa League, jucătorii de la Astra nu au putut face față pe Olimpico tăvălugului dirijat de veteranul Francesco Totti.

Cu două șanse bune în start de partidă avute în gheată de Nicoară la aceeași fază din minutul 5, apoi un șut aproximativ al lui Fabricio în minutul imediat următor, elevii lui Marius Șumudică au început să simtă presiunea pusă de echipa gazdă, care a deschis scorul în minutul 15 prin Strootman. Mijlocașul Romei a pus latul în careul mic pentru a trimite în poartă o minge centrată din lovitură liberă de Totti, legenda din teren a echipei gazdă executând la fel de periculos o altă lovitură liberă în prelungirile primei reprize. La acea fază, Lung a respins în bară, apoi Fazio a venit peste fundașii Astrei și a împins balonul în poartă. 2-0 la pauză și finalul partidei se întrevedea sumbru pentru giurgiuveni.

Presiunea la poarta lui Lung nu s-a diminuat după pauză, în minutul 47 Fabricio fiind surprins de șutul centrare trimis de Perotti din partea stângă a direcției de atac a gazdelor, din apropierea liniei de fund, și a trimis în propria poartă. A urmat șutul periculos al lui Iturbe, iar în minutul 55 Totti iese din nou la rampă din rol de servant și inventează o pasă ce îl lasă pe Salah în avantaj față de Săpunaru și apoi îl execută pe Lung pentru a patra oară. Dominarea romanilor este consistentă în continuare cu Paredes și Iturbe ratând noi ocazii, iar Astra are o zvâcnire de orgoliu în minutul 81, șutul lui Alibec fiind respins de portarul Alisson.

S-a încheiat AS Roma – Astra 4-0 (2-0), rezultat în urma căruia giurgiuvenii rămân fără punct în clasamentul grupei. AS Roma a făcut 4 puncte, la fel ca și Austria Viena, care a remizat 0-0 pe propriul teren cu Viktoria Plzen, cehii fiind pe locul 3 cu 2 puncte. Următorul meci al Astrei se va desfășura tot în deplasare, pe 20 octombrie la Plzen.

AS Roma (antrenor Luciano Spalletti): Alisson - Bruno Peres (min. 63 Florenzi), Manolas, Fazio, Juan - Leandro Paredes, Strootman (min. 68 Gerson) - Salah (min. 57 Nainggolan), Totti, Perotti - Iturbe

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung - Lazic (min. 61 D. Niculae), Fabricio, Geraldo, Morais - Boubacar (min. 46 Lovin), Seto, Săpunaru - Teixeira, Alibec, Nicoară (min. 61 Budescu)