Europa League: Astra pierde la limită și este eliminatăSportPictures.eu
03 Aug 2017

Europa League: Astra pierde la limită și este eliminată

Astra Giurgiu a fost învinsă în deplasare de ucrainenii de la FC Oleksandria și a fost eliminată în turul al treilea preliminar al Europa League. După un meci anost pe ”Marin Anastasovici”, returul din Ucraina a fost un pic mai animat, diferența făcând-o un penalty acordat pentru o intervenție imprudentă a lui Polczak asupra lui Starenkyi și transformat de Zaporozhan.

Venit înainte de pauză, în minutul 42, golul a recompensat plusul ofensiv al gazdelor din prima repriză, care puteau intra la cabine cu un avantaj de două goluri dacă șutul lui Grytsuk din primul minut de prelungiri era mai puternic sau chiar plasat. Imediat după reluare Sitalo a avut și el șansa de a dubla avantajul de pe tabelă al gazdelor, apoi elevii lui Edi Iordănescu au semnat două ocazii la șuturile lui Ioniță și Dandea.

Giurgiuvenii au crescut presiunea pe măsură ce finalul partidei se apropia, însă fără a avea o ocazie clară de gol, astfel încât scorul final al întâlnirii a fost FC Oleksandria - Astra Giurgiu 1-0 (1-0), ucrainenii avansând în play-off-ul competiției.

FC Oleksandria (antrenor Volodymyr Sharan): Pankiv - Chebotayev, Basovs, Gitchenko, Batsulas - Banada, Zaporozhan, Grytsuk (min. 78 Kalenchuk) - Starenkyi (min. 57 Ponomar), Sitalo (min. 69 Kulish), Tsurikov

Astra Giurgiu (antrenor Edi Iordănescu): Iliev - Al. Stan, Bejan, Polczak, C. Belu - Marquinhos, Poljak (min. 53 Moise), Mrzljak (min. 84 Chipirliu) - Nicoară (min. 68 Balaure), Le Tallec, Al. Ioniţă