Europa League: Astra a eclipsat West Ham la LondraCosmin Iftode / SportPictures.eu
31 Iul 2015

Europa League: Astra a eclipsat West Ham la Londra

Un meci ce a început bine pentru englezii de la West Ham United s-a încheiat bine pentru Astra Giurgiu în prima manșă a turului 3 preliminar al Europa League.

Pe stadionul Upton Park din vestul Londrei jocul a curs perfect pentru gazde timp de o oră, inteval în care au reușit două goluri și au blocat acțiunile de atac ale elevilor lui Marius Șumudică. În minutul 23 francezul Payet a centrat pentru Valencia, iar lovitura sa de cap a dus la deschiderea scorului fără ca Lung junior să aibă vreo șansă de a respinge. Portarul Astrei a avut ocazia să se afirme în minutul 43 la lovitura de cap a lui Ogbonna, tânărul de 16 ani și 1,90 metri care a provocat panică în careul oaspeților prin statura sa. Înainte de ultimul fluier al reprizei Lung junior a mai ieșit o dată la rampă respingând din fața lui Zarate.

La reluare, argentinianul își ia revanșa și înscrie în minutul 51 după o acțiune personală și un șut cu piciorul stâng ducând scorul la 2-0. Zarate este aproape de a face dubla în minutul 56, dar de această dată Lung junior câștigă dialogul cu argentinianul. Eliminarea lui Collins din minutul 59 schimbă radical datele problemei și Astra capătă elan, cravașată de pe margine de Marius Șumudică. Ocaziile se leagă, Teixeira și Boldrin dau târcoale și în cele din urmă brazilianul venit de la Concordia îl învinge pe Adrian, portarul gazdelor, cu un șut de la distanță. Era minutul 71, speranțele giurgiuvenilor prind aripi și chiar consistență în minutul 82 când Ogbonna nu mai este sperietoare pentru Lung junior, ci pentru Adrian, învingându-l pe coechipierul său cu o deviere nefericită.

Autogolul ce a adus egalarea a descumpănit audiența de aproape 34.000 de suporteri ai ”ciocănarilor”, iar rezultatul final West Ham – Astra 2-2 (1-0) promite o manșă retur spectaculoasă săptămâna viitoare la Giurgiu.

West Ham (antrenor Slaven Bilic): Adrian - O'Brien (min. 35 Burke), Collins, Ogbonna, Cresswell - Noble, Oxford, Kouyate - Payet - E. Valencia (min. 37 Maiga), Zarate (min. 76 Jarvis)

Astra (antrenor Marius Şumudică): Lung - Pedro Queiros. Geraldo Alves, Găman, Junior Morais - Seto, Boldrin (min. 86 Dandea) - Enache, Teixeira, De Amorim (min. 77 Florea) - Budescu (min. 90+2 Lovin)