Europa League: ASA răpusă cu trei goluri de genericValics Lehel / SportPictures.eu
30 Iul 2015

Europa League: ASA răpusă cu trei goluri de generic

Neputința favoriților fanilor târgmureșeni a fost compensată de frumusețea celor trei goluri primite de Stăncioiu, simplu spectator alături de tribuna populată generos ca la zi mare.

Sosiți pentru prima manşă a turului trei preliminar al Europa League, francezii de la St. Etienne au dat un adevărat recital de fotbal pe terenul celor de la ASA. Chiar dacă gazdele au fost aproape de a înscrie în minutul 14 prin Axente, vârful mureșean trimițând cu genunchiul pe lângă poartă de la aproximativ un metru, nu a fost decât o ocazie conjuncturală. Oaspeții au provocat pentru prima dată panică în careul mureșean în minutul 20 când Hamouma a trimis din 9 metri în bara transversală a porții lui Stăncioiu, pentru ca patru minute mai târziu Diomande să facă liniște în tribune și să deschidă scorul cu un șut magnific de la 25 de metri după o pasă înapoi a unui coechipier, mingea trimisă cu exteriorul oprindu-se în plasa laterală, la vinclul din stânga goalkeeper-ului celor de la ASA.

În minutul 75 Hamouma a trimis cu efect, din prima, de la limita careului mare, direct la vinclu o minge pusă perfect de Gradel, pentru 0-2, iar Stăncioiu s-a încruntat pentru a treia oară în minutul 84 când același Hamouma l-a învins dintr-o poziție similară, de data aceasta cu stângul după ce a preluat și și-a așezat balonul pentru un șut lângă bara din dreapta portarului. Îngenunchiați de scorul de pe tabelă și în special de jocul prestat de oaspeți, elevii lui Vasile Miriuță mai au puterea de a termina meciul în atac, ratând prin Ramiro Costa o ocazie în care înlocuitorul lui Gabi Mureșan a trimis pe lângă poartă din poziție de unu la unu cu Riffier.

ASA – St. Etienne 0-3 (0-1) și aventura europeană a mureșenilor se încheie abrupt și prematur, deoarece modul în care s-au prezentat în această seară nu lasă loc la vreo surpriză în returul de peste o săptămână.

ASA (antrenor Vasile Miriuță): Stăncioiu - Golanski, Bejan, Ivan Gonzales, Balic - Mureşan (min. 67 Costa), Gorobsov, N'Doye - Iazvic, Brandan (min. 61 Luis Pedro) - Axente (min. 80 Manolov)

St. Etienne (antrenor Christophe Galtier): Ruffier - Theophile, Bayal Sall, Pogba, Assou-Ekotto (min. 61 Brison) - Diomande, Perrin, Clement - Hamouma (min. 83 Monnet-Paquet), Roux (min. 74 Mollo), Gradel