EHF Champions League: Rapid cedează și rămâne pe penultimul loc în grupăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Ian 2024

EHF Champions League: Rapid cedează și rămâne pe penultimul loc în grupă

Rapid pierde și al doilea meci al anului în grupa B a EHF Champions League și își diminuează șansele de a prinde un loc în play-off-ul sferturilor de finală. În Sala Polivalentă din Capitală, elevele lui David Ginesta Montes nu au gestionat corect un moment decisiv la jumătatea reprizei secunde și franțuzoaicele de Metz au speculat și au câștigat un meci ce pe ele le apropie și mai mult de calificarea directă în sferturile de finală.

Giuleștencele au evoluat dezinvolt în prima repriză, s-au distanțat de la 5:5 la 8:5, egalitatea s-a menținut până la 11:11, iar la pauză fetele noastre au intrat în avantaj 18:16 după un 7 metri apărat de Kapetanovic la aruncarea lui Jörgensen.  Diferența s-a menținut până în minutul 43, când Fraga Fernandez transformă un 7 metri pentru 23:21 și Rapid avea două minute de superioritate prin eliminarea lui Valentini, interval în care aveau șansa de a se desprinde mai consistent pe tabelă. Din păcate, Jörgensen și Hansen au penalizat desincronizările din defensiva rapidistă și au restabilit egalitatea în inferioritate numerică, pentru a păstra echilibrul până spre finalul meciului. De la 31:30 pentru Rapid, Metz a profitat de o perioadă de aproape 6 minute în care nu au marcat și a întors tabela la 34:31 (18:16), stabilind scorul final.

Golurile Rapidului au fost marcate de Korsos, Fraga Fernandez – câte 7, Orlane Kanor – 6, Lopez Herrero – 4, Kassoma, Janjusevic – câte 3, Badea – un gol.