Dinamo s-a calificat în semifinalele Cupei României
05 Dec 2013

Miercuri seară, în al doilea meci al zilei din Cupa României Timișoreana, faza sferturilor de finală, în Stefan cel Mare, Dinamo a întâlnit-o pe Pandurii Târgu Jiu, una dintre echipele de top ale campionatului nostru.

Partida incepe in nota de dominare a "câinilor", aceștia prestând un joc bun, combinativ și pe poarta, dar ultimul care trebuia să concretizeze, Țucudean irosește de câteva ori cu seninătate travaliul elaborat al colegilor săi și prima repriză se termină cu un scor alb.

Surprinzător, partea a doua a meciului este destul de apatică, gorjenii nepunând niciun moment probleme adversarilor, care nici ei nu mai joacă ce au jucat în prima repriză. Dinamo reușește totuși să marcheze prin Dragoș Grigore din penalty în minutul 58, lovitura de pedeapsa fiind acordată pentru hențul în careu comis de Mamele. Nici după acest moment cei de la Pandurii nu par să se trezească, dar nici dinamoviștii nu mai pun probleme în atac, trag de timp și se rezumă să conserve avantajul minim și meciul se incheie cu 1-0 in favoarea lor.

La startul partidei au fost aliniate urmatoarele formații:

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Durimel, D. Grigore, Grecu – Boubacar, Thicot, Elton Figueiredo – Matei, Ţucudean, Curtean

Rezerve: Naumovski – Luchin, V. Lazăr, Şerban, Munteanu, Rotariu, Zougoula

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Christou, Mamele, Momcilovici – Breeveld, Elton da Silva – Nicoară, Eric, Buleică – Alex dos Santos

Rezerve: D. Lazăr – Bohale, C. Cristea, Adrovic, Pleaşcă, Ciucur, Shamsin

Joi 5 decembrie se dispută în Ghencea ultimul meci din sferturile de finală ale Cupei României Timișoreana, Steaua-Oțelul.