Dinamo încheie ciclul "1-0 câinesc"!
14 Dec 2013

Vineri în Ștefan cel  Mare, Dinamo și ASC Poli Timișoara s-au întâlnit într-un meci cosiderat într-un fel o revanșă pentru înfrângerea suferită de bucureșteni în fața unei noi promovate în prima etapă a acestui campionat.

Scorul de 2-0 în favoarea timișorenilor înregistrat acum 5 luni era un motiv serios ca elevii lui Stoican să abordeze partida cu foarte mare determinare și începutul meciului a confirmat acest lucru, după numai 11 minute Scutaru marchează în proprie poartă și Dinamo are 1-0. Urmează alte acțiuni periculoase ale gazdelor, Rotariu și Boubacar își înscriu și ei numele pe lista marcatorilor, primul în minutul 34, al doilea în minutul 37 și tradiționalul "1-0 câinesc" e anulat!

Repriza a doua începe tot cu dinamoviștii în atac și Curtean face 4-0 în minutul 54 la o respingere greșită a lui Nuno Claro care peste câteva minute va fi schimbat. Pe fondul relaxării dinamoviste, timișorenii ies timid din terenul lor, încearcă să pună presiune pe apărarea adversă, dar acțiunile lor lipsite de clarviziune sunt usor dejucate de sistemul defensiv bine pus la punct al câinilor. Timisoreanul Boldea are pe final doua ocazii, dar Bălgrădean se opune și meciul se termină cu scorul de 4-0 pentru Dinamo.

La startul partidei s-au aliniat urmatoarele formatii:

Dinamo: Bălgrădean - L. Rus, Luchin, D. Grigore, Șt. Filip - Boubacar, Thicot - Curtean, C. Munteanu, D. Rotariu – Ţucudean

Antrenor: Flavius Stoican

Rezerve: Naumovski, Diakhate, J. Thomas, I. Şerban, Zougoula, D. Buia, Nedelcearu

ACS Poli: Nuno Claro - Belu, Scutaru, Şeroni, Bălace – Poparadu, Gorobsov – Bărbuţ, Popovici, Fl. Nanu - S. Szekely

Antrenor: Aurel Şunda

Rezerve: Pap, Bocşan, Boldea, Keita, Marovici, Balaure, Petrovici