Cupa României: Sepsi OSK Sf. Gheorghe câștigă primul său trofeuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Mai 2022

Cupa României: Sepsi OSK Sf. Gheorghe câștigă primul său trofeu

Finala Cupei României găzduită de noua arenă Giulești a avut față în față două echipe cu tonus diferit, Sepsi OSK Sf. Gheorghe fiind o trupă în creștere de formă marcată prin parcursul din play-out, în timp ce FC Voluntari încheie un prim sezon în care a evoluat în play-off, dar cu un lot în care titularii au fost folosiți în mod intensiv.

Această diferență a fost vizibilă încă din start, covăsnenii fiind mai incisivi și supunând presiunii defensiva condusă de Tamaș, cel care a intrat în teren cu ruptură musculară din dorință de a-și ajuta colegii. Ștefănescu a fructificat prima dată pe tabelă superioritatea covăsnenilor în minutul 22 cu un șut din colțul careului mic în urma unei pase filtrante a lui Dumitrescu, pentru ca în minutul 38 tot el să semneze unul dintre cele mai frumoase goluri înscrise în finalele de Cupă a României. Pe o acțiune de contraatac pornită din propria jumătate de teren, Aganovic a avansat și l-a văzut liber la 25 de metri de poarta lui Popa pe Ștefănescu, iar acesta a profitat de faptul că a fost atacat târziu de Ciobotariu și a catapultat balonul la vinclul din stânga portarului ilfovenilor.

Cu 2-0 la pauză, covăsnenii au avut capacitatea de a gestiona și absorbi presiunea pe care elevii lui Liviu Ciobotariu încercau să o pună în căutarea unui gol ce putea relansa finala. În plus, ei au speculat ieșirile prea avântate ale ilfovenilor și au avut șansa de a mări diferența tot prin Ștefănescu (min. 76) și Damașcan (min. 81). FC Voluntari are o primă ocazie mare în minutul 89 la lovitura de cap a lui Nemec scoasă cu dificultate de Niczuly, apoi Păun îi oferă lui Popa ocazia să răspundă cu o paradă pe măsură la un șut de la 25 de metri, iar partida se încheie cu autogolul lui Dumitrescu din al cincilea minut de prelungiri, care a mai dat speranțe doar câteva secunde pentru o egalare in extremis.

Nu a fost cazul, astfel încât Sepsi OSK a intrat în posesia trofeului Cupei României, un prim trofeu al unei echipe tinere, dar construită pe principii profesioniste solide.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Voluntari 2-1 (2-0)

Au marcat: Ștefănescu (min. 22 și 38)/Dumitrescu (min. 90+5 aut.)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Cristiano Bergodi): Niczuly – Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Dumitrescu – Păun, Aganovici (min. 80 Damaşcan), Gonzales – Bărbuţ (min. 71 Golofca), Tudorie (min. 72 Luckassen), Ştefănescu (min. 84 I. Fulop)

FC Voluntari (antrenor Liviu Ciobotariu): Popa – Ciobotariu, Tamaş, Armaş – Miranda (min. 64 Tehe), Raţă, Droppa (min. 75 Costin), Tavares (min. 46 L. Fulop), Briceag (min. 75 Vlad) – Nemec, M. Lopes (min. 86 Merloi)