Cupa României: Rapid se califică după loteria penalty-urilor la MioveniMihai Nitoiu / SportPictures.eu
21 Sep 2021

Cupa României: Rapid se califică după loteria penalty-urilor la Mioveni

Șaisprezecimile Cupei României au debutat astăzi cu patru partide, această fază a competiției urmând să se desfășoare pe parcursul a trei zile.

Startul a fost dat la Fălticeni, pe stadionul „Constantin Jamaischi” FC Voluntari obținând calificarea după ce s-a desprins în partea secundă de gazdele de la Șomuz. Sahru a deschis scorul în minutul 38 pentru moldoveni, însă ilfovenii au egalat rapid, după numai patru minute, prin Ilie. Repriza secundă a fost dominată de oaspeți, Angelov în minutul 65 și Paraschiv, cu o „dublă” în minutele 77 și 86, parafând calificarea celor de la FC Voluntari în optimile competiției.

A doua partidă a adus și prima surpriză, reprezentanta eșalonului 3 Minaur Baia Mare reușind să elimine Politehnica Iași, formație de Liga 2. La fel ca la Fălticeni, scorul pauzei în partida de la Baia Mare a fost tot 1-1. Văsălie i-a dus pe maramureșeni în avantaj în minutul 13, apoi Zaharia a adus egalarea în minutul 39, însă băimărenii au tranșat în favoarea lor soarta partidei în interval de patru minute. Donca (min. 61) și din nou Văsălie (min. 65) au înclinat decisiv balanța în favoare lui Minaur, prima formație din Liga 3 care accede în optimile acestei ediții a Cupei României.

A doua victorie în deplasare a fost obținută de FC U Craiova, elevii lui Adrian Mutu reușind să se impună pe arena „Ilie Oană” în fața celor de la Petrolul Ploiești. Ondaan a înscris unicul gol al partidei în minutul 52 cu un șut de la marginea careului de 16 metri după o pasă scurtă primită de la Compagno și un șut plasat în dreapta portarului Avram.

Cea mai echilibrată partidă a fost cea de la Mioveni, de altfel prima decisă la lovituri de departajare. 120 de minute fără gol între CS Mioveni și Rapid au continuat cu loteria penalty-urilor, cu Andrei Cristea deschizând seria cu o transformare impecabilă pentru gazde, Albu egalând pentru Rapid. Dumitriu, Raul Costin, polonezul Cierpka și Rareș Ilie au dus scorul la 3-3, apoi Bogdan Rusu a tras peste transversală, după care Dandea i-a dus pe giuleșteni în avantaj, Iacob a egalat la 4, iar Bălan a înscris penalty-ul decisiv. Rapid merge mai departe în optimile de finală ce se vor desfășura pe 27 octombrie.