Cupa României: Calificare pe linie pentru oaspețiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Sep 2018

Cupa României: Calificare pe linie pentru oaspeți

Zi fastă pentru echipele favorite ale întâlnirilor programate astăzi în șaisprezecimile de finală ale Cupei României.

Singura partidă cu suspans a fost cea dintre UTA Arad și Politehnica Iaşi, acolo unde a fost nevoie de lovituri de departajare și în cele din urmă gazdele, care au condus în două rânduri în timpul regulamentar, au ratat prin Alexandru Pop un penalty ce s-a dovedit a fi decisiv.

La Chiajna, FC Viitorul a trecut de Concordia la scor de forfait cu primul gol înscris de Ghiţă în minutul 14. Gazdele au rămas în 9 oameni la zece minute după pauză după ce în prelungirile primei reprize Prepeliţă a fost eliminat, iar Bărboianu a părăsit și el terenul în minutul 55 după ce a văzut direct cartonașul roșu. Ca să își desăvârșească opera, ilfovenii au contribuit prin Leca la înscrierea golului 2 în minutul 65, fundașul central deviind cu umărul în propria poartă şutul lui Măţan. Scorul final a fost stabilit în al treilea minut de prelungiri ale partidei de Ciobanu după o acțiune cursivă de atac.

Dunărea Călărași a înecat visele unicei reprezentante a Ligii 4, penalty-ul transformat de Gabriel Giurgiu duce ”șepcile roșii” mai departe în competiție, iar CS Mioveni a trecut fără probleme de gălățenii de la Sporting Liești.

FC Hermannstadt a înscris de două ori, Tsoumou în minutul 53 și Petrescu în minutul 66, pentru a trece de Academica Clinceni, iar la Mioveni CFR Cluj a eliminat Chindia la capătul unui meci cu sens unic în marea majoritate a timpului, reușita cu capul semnată de Tambe în minutul 33 fiind cea care în cele din urmă a făcut diferența.

Iată programul complet al șaisprezecimilor Cupei României:

Marți, 25 septembrie

FC Voluntari - FC Botoşani  2-1 (2-0)

Csikszereda Miercurea Ciuc - Energeticianul  2-1 (1-0)

Sportul Snagov - SC U Craiova  0-2 (0-1)

ASU Poli Timişoara - Sepsi Sf. Gheorghe  3-5 (1-1, 1-1, 2-4) după lovituri de departajare

Dacia Unirea Brăila - Dinamo București  1-3 (1-2)