Cupa României: CFR Cluj revine în finală după 4 aniDan Tautan / Mediafax Foto
21 Apr 2016

Cupa României: CFR Cluj revine în finală după 4 ani

Returul din Gruia al celei de-a doua semifinale a Cupei României a fost la îndemâna gazdelor de la CFR Cluj. După ce în partida de la Târgu Mureș nu s-a înscris, astăzi defensiva celor de la ASA a cedat pentru prima dată în minutul 17, când Muth a bâlbâit o minge respinsă acrobatic de Stăncioiu și i-a pus-o pe tavă lui Bud, care nu a ezitat și a împins-o în plasa porții mureșene. De partea cealaltă, Mureșan l-a întrebuințat serios pe Marc cu un șut în forță executat în minutul 39, portarul gazdelor reușind să respingă balonul în corner.

Tandemul Bud – Muth a funcționat din nou în minutul 70, o pasă neinspirată a fundașului mureșean fiind preluată de atacantul clujenilor, șutul acestuia de la marginea careului intrând în plasă după ce a mușcat bara din dreapta lui Stăncioiu.

S-a încheiat CFR Cluj – ASA Târgu Mureș 2-0 (1-0), scor cu care clujenii obțin biletele pentru finala cu Dinamo programată pe 10 mai.

CFR Cluj (antrenor Antonio Conceicao): Marc - Lopes, Larie, Mureşan, Camora - Nascimiento (min. 75 Gomelt), Petrucci, Ruiz (min. 86 Goian) - Nouvier, Bud (min. 83 Cristian Lopez), Jakolis

ASA Târgu Mureş (antrenor George Ciorceri): Stăncioiu - Matei, Gonzalez, Muth (min. 78 Ciolacu), Pârvulescu - Gorobsov (min. 51 N'Doye), Mureşan - Jazvic (min. 74 Buş), Voiculeţ, Brandan - Ţucudean