Cupa României: Astra, calificare cu mari emoțiiBogdan M Balas / SportPictures.eu
27 Oct 2015

Cupa României: Astra, calificare cu mari emoții

Primul meci al fazei optimilor de finală ale Cupei României Timișoreana s-a jucat sub Tâmpa între FC Brașov și Astra Giurgiu.

Liderul la zi al clasamentului Ligii 1 a pornit lansat și a condus la pauză cu 3-0 prin golurile lui Tembo (min. 18), Budescu (min. 28) și Ioniță (min. 35). Replica gazdelor a fost palidă și le-a permis lui Budescu și colegilor lui să facă în unele momente spectacol.

Revirimentul gazdelor s-a petrecut după pauză și chiar dacă au ratat un penalty în minutul 59 prin Marius Matei, atacantul brașovean a reaprins speranța prin golul marcat în minutul 67. Încrezători în șansa lor, ”stegarii” au avut un final incandescent cu Olteanu (min. 88) și Marius Matei (min. 90) autori ai golurilor ce au împins partida în prelungiri.

Descumpăniți de întorsătura luată în ultimele minute ale timpului regulamentar, giurgiuvenii profită de omul în plus pe care îl au din minutul 100, după eliminarea lui Marius Matei, cel care a făcut cam de toate în această seară, și au înscris golul victoriei prin Dandea în minutul 118.

Aflați la numai două minute distanță de loviturile de departajare, brașovenii rămân cu amintirea plăcută a unei răsturnări de scor impresionante în numai 25 de minute, iar Astra este prima calificată în sferturile competiției.