Corecție severă în locul unei victorii pentru calificareRazvan Pasarica / SportPictures.eu
11 Dec 2014

Corecție severă în locul unei victorii pentru calificare

Ultimul meci al Stelei din grupa J a Europa League a început promițător și s-a încheiat dramatic pentru suporterii echipei roș-albastre. Cu un singur obiectiv – victoria – și cu gândul la cealaltă extremă a Europei, unde portughezii de la Rio Ave trebuia să nu piardă în fața contracandidatei Aalborg, Steaua a arătat o altă calitate a jocului față de partitura anostă interpretată în ultima etapă de campionat cu CSMS Iași.

Un mare merit l-a avut revenirea la forma așteptată de suporteri a ”regista” Lucian Sânmărtean, iar atunci când dirijorul știe să impună ritmul spectacolul încântă tribunele, fie ele chiar mai puțin populate decât merita un meci decisiv de calificare.

Sânmărtean a dat prima pasă de finalizare în minutul 4, când a centrat din corner direct pe fruntea ”turnului” Szukala, surprins și el de postura în care se afla: complet demarcat, la limita careului mic al ucrainenilor. Rezultatul a fost o ratare uriașă, dar care nu a picat greu în bocancii steliștilor, cu toate că a fost urmată de o primă mare ocazie a lui Kravets, lansat bine de Yarmolenko. Sânmărtean iese din nou la rampă cu două centrări ideale pentru Chipciu și Varela, apoi Cristi Tănase îi dă de furcă lui Şovkovski, portarul lui Dinamo Kiev fiind nevoit să rețină în doi timpi. În minutul 20 Kravets mai dă un raid în defensiva stelistă și crește tensiunea suporterilor steliști, după care urmează o perioadă fără ocazii concrete, dar cu o notă în plus pentru gazde. Roș-albaștrii au accelerat pe finalul reprizei și au fost aproape de a concretiza pe tabelă în minutul 42 prin Sânmărtean, cel care a șutat din marginea careului mare la capătul unei faze lucrate de Tănase, dar balonul trimis de el nu l-a bătut pe Şovkovski. La poarta cealaltă Arlauskis îl blochează pe Yarmolenko, pentru ca ultima ocazie a reprizei să aparțină steliștilor, fiind rândul lui Keșeru de a-l evidenția pe Şovkovski.

La reluare, Steaua ar fi putut primi un penalty în minutul 55 la hențul lui Hacheridi după centrarea lui Sânmărtean în careul ucrainenilor, însă arbitrul englez Michael Oliver lasă jocul să continue. Frustrarea steliștilor dispare odată cu anunțul deschiderii scorului la Rio Ave, rezultat ce punea numai în mâna steliștilor soarta calificării în optimi. Imediat după aceea Keșeru șutează din afara careului, Şovkovski nu poate reține, iar Chipciu, din prea mare dorință de a înscrie, reușește să-i ia lui Tănase din picior mingea respinsă în față de goalkeeper-ul oaspeților, fără a reuși să înscrie. Gâlcă forțează și face o primă schimbare, introducându-l pe Rusescu în locul lui Bourceanu, mișcare ce forțează atacul, dar afectează capacitatea defensivă. Rezultatul se vede în minutul 71, când oaspeții reușesc să surprindă defensiva stelistă și Sydorchuk îl găsește cu o pasă pe Yarmolenko la limita ofsaidului, acesta îndeplinind o simplă formalitate în situație de unu la unu cu Arlauskis. De această dată jucătorii steliști resimt șocul și se precipită în atac, Chipciu, Rusescu, Papp, Adi Popa ratând exasperant. Cu câteva secunde înainte de finalul minutelor de prelungiri ucrainenii dau lovitura de grație prin Lens la capătul unei acțiuni de contraatac în care Arlauskis a ieșit să degajeze, în disperare de cauză, la 30 de metri de poartă, dar a ratat intervenția și mijlocașul oaspeților nu a avut de îndeplinit decât o formalitate.

S-a încheiat Steaua – Dinamo Kiev 0-2 (0-0), o înfrângere usturătoare, o corecție care a tras tușa finală într-un tablou al șanselor irosite în meciurile precedente de la Rio Ave și Aalborg.

Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Filip (min. 79 Latovlevici) - Prepeliţă, Bourceanu (min. 61 Rusescu) - Chipciu, Sânmărtean, Tănase (min.79 Ad. Popa) - Keşeru

Dinamo Kiev (antrenor Serghei Rebrov): Şovkovski - Gusev, Dragovic, Hacheridi, Burda - Miguel Veloso (min. 65 Sydorchuk), Rybalka - Yarmolenko, Belhanda (min. 81 Buyalskiy), Lens - Kravets (min. 79 Mbokani)

În celălalt meci al grupei J, Rio Ave – Aalborg 2-0 (0-0). Clasamentul final al grupei arată astfel: