Conference League: Înfrângere în Turcia la scor de forfaitFlaviu Buboi / SportPictures.eu
27 Oct 2022

Conference League: Înfrângere în Turcia la scor de forfait

CFR Cluj încasează cea mai usturătoare înfrângere în grupa G a Conference League în deplasarea din Turcia cu Sivasspor.

Cu probleme de lot în special în compartimentul ofensiv, elevii lui Dan Petrescu au avut o prestație slabă și s-au văzut dominați de ambițioșii jucători turci. Saba l-a pus la treabă pe Scuffet în minutul 5 cu un șut de la marginea careului ce se îndrepta spre rădăcina barei, apoi același Saba a trimis în minutul 16 din lovitură liberă în transversală. Mijlocașul central al gazdelor a avut un rol important în deschiderea scorului în minutul 22, lovitura liberă executată de el fiind prelungită cu capul de Arslan și împinsă în plasă de Yatabare.

Situația s-a agravat pentru clujeni în minutul 65, când Gradel a șutat spre poarta lui Scuffet și Janga a deviat decisiv balonul în plasă în încercarea de a-l respinge, apoi în minutul 73 Saba trimite un șut de la limita careului de 16 metri, Scuffet respinge, iar Yatabare, atent, a reluat în plasă pentru a stabili scorul final.

Un 3-0 sec ce nu diminuează prea mult șansele clujenilor de a prinde locul 2, însă jocul de săptămâna viitoare din Gruia cu Ballkani nu va fi o plimbare în parc. Victoria garantează ocuparea locului secund, orice alt rezultat trebuie să fie neapărat în oglindă cu cel de la Praga din partida Slavia – Sivasspor pentru ca elevii lui Dan Petrescu să se mențină în fața formației cehe.

CFR Cluj – Slavia Praga 3-0 (1-0)

Au marcat: Yatabare (min. 22 și 73), Gradel (min. 65)

Sivasspor (antrenor Rıza Çalımbay): Vural - Paluli, Goutas, Osmanpaşa, Ciftci (min. 46 Gradel) - Arslan, Keita (min. 81 Ulvestad) - Njie, Saba (min. 90 Yalcin), Yesilyurt (min. 90 Erdal) – Yatabare (min. 81 Angielski)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Scuffet - Cr. Manea, Yuri (min. 85 Bordeianu), Kolinger (min. 46 Burcă), Camora – Boateng (min. 78 Hoban), Muhar, Cvek (min. 70 Braun) – Deac (min. 70 Petrila), Janga, Roger