Conference League: FCSB se califică cu emoții în grupe după o pauză de 5 aniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Aug 2022

Conference League: FCSB se califică cu emoții în grupe după o pauză de 5 ani

După ce în urmă cu o săptămână a cedat pe Arena Națională cu 1-2 contra norvegienilor de la Viking Stavanger, FCSB nu a avut nicio reținere să înceapă în atac partida din manșa retur a play-off-ului Conference League.

Temerile legate de adaptarea la sinteticul de pe SR-Bank Arena au fost spulberate în minutul 3 de golul lui Edjouma. O centrare a lui Florinel Coman de pe partea stângă a fost reluată cu capul din 6 metri de longilinul mijlocaș care a dominat defensiva gazdelor și a plasat balonul la vinclul din stânga portarului Gunnarsson. Scorul devenea, astfel, egal la general, însă formația norvegiană a fost astfel forțată să iasă la joc. În minutul 19 Târnovanu a scos magistral o lovitură cu capul a lui Kabran, apoi a avut șansă la faza în care Fridjonsson a ratat șutul din prima din interiorul careului. Presiunea și-a spus cuvântul în prestația tânărului portar și în minutul 25 acesta a comis o eroare de interpretare a fazei în care Karlsbakk a pătruns în careul său. Aflat pe o traiectorie ce nu punea în pericol imediat buturile sale, Târnovanu a intervenit încercând să blocheze balonul în picioarele atacantului norvegian, dar acțiunea s-a încheiat cu un penalty transformat de Tripic. Până la pauză Dawa (min. 32) și Miculescu (min. 35) nu reușesc să prindă cadrul porții, însă la scurt timp după startul reprizei secunde Cordea o aduce din nou în avantaj pe FCSB.

În minutul 53 mijlocașul roș-albaștrilor ia inițiativa și șutează din afara careului, din unghi de 45 de grade și îl surprinde nepregătit pe Gunnarsson, căruia i-a trecut balonul printre picioare. Din acel moment scorul era similar cu cel din tur, iar norvegienii au căutat să obțină intrarea în prelungiri și să dea lovitura pe contraatac. În minutul 70, scorul putea deveni 3-1 în urma unei acțiuni a lui Cordea scăpat singur cu Gunnarson, dar portarul norvegian a reușit să respingă balonul până la Octavian Popescu al cărui lob a fost prea scurt și fundașii adverși au reușit să respingă. Florinel Coman are un șut bun de la distanță în minutul 88, dar Gunnarsson reține, Tripic încearcă să-l surprindă pe Târnovanu cu un șut la colțul scurt în minutul următor, însă izbăvirea vine pentru elevii lui Nicolae Dică în minutele de prelungiri. O intrare prin alunecare cu picioarele înainte a unui fundaș norvegian asupra lui Florinel Coman a fost sancționată cu penalty de arbitrul maghiar Tamás Bognár, iar Radunovic a înscris de la punctul cu var și a adus bucuria suporterilor roș-albaștri care își revăd echipa favorită în grupele unei competiții europene după o pauză de cinci ani.

Viking Stavanger – FCSB 1-3 (1-1)

Au marcat: Tripic (min. 26 pen.)/Edjouma (min. 3), Cordea (min. 53), Radunovic (min. 90+4 pen.)

Viking Stavanger (antrenor Morten Jensen): Gunnarsson - Bjorshol, Brekolo, Vevatne - Kabron, Lokberg (min. 46 Sandberg), Solbakken, Fridjonsson, Pattynama (min. 46 Torsteinbo) – Karlsbakk (min. 70 Traore), Tripic

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Târnovanu – Pantea (min. 46 Boboc), Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma (min. 59 Dulca) - Cordea, Miculescu, Oct. Popescu, Fl. Coman - B. Rusu (min. 46 Oaidă)