Conference League: Calificare după un joc lamentabilFlaviu Buboi / SportPictures.eu
27 Iul 2022

Conference League: Calificare după un joc lamentabil

Incredibil, dar adevărat! Campioana României, CFR Cluj a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce a fost condusă de Inter Club d’Escaldes, campioana Andorrei, în manșa retur a duelului din turul 2 preliminar al Conference League disputată în deplasare.

Echipa pregătită de Dan Petrescu a avut în portarul Bălgrădean veriga slabă, acesta contribuind decisiv la golul primit în minutul 21. După ce a acordat un aut adversarilor ca urmare a unei degajări din 6 metri cu o „lumânare” ce aproape că a trimis balonul în corner, în faza imediat următoare goalkeeper-ul formației din Gruia a greșit din nou. A ieșit neinspirat dintre buturi și în încercarea de a boxa a dat pe lângă mingea care a ajuns la un jucător andorrez din voleul căruia Soldevila a împins balonul în plasă din apropiere.

Bâlbele de la poarta noastră s-au repetat în careul advers în startul părții secunde, când în urma unei faze în care balonul a ricoșat ca la flipper din jucătorii gazdă, Deac a căzut împins de fundașul advers Lima și arbitrul norvegian Kristoffer Hagenes a dictat penalty. Tot Deac a pus balonul la punctul cu var și a transformat impecabil, restabilind egalitatea din minutul 51. După ce în minutul 59 au avut o bară prin Chete, andorrezii rămân în 10 ca urmare a eliminării lui Lima pentru al doilea cartonaș galben, dar nici așa clujenii nu găsesc calea către un gol din acțiune. Mai mult, gazdele au mai avut șanse de a înscrie prin Marce în minutul 73, lovitură de cap din careul mic trimisă peste poartă, în timp ce CFR a avut la rândul său o bară prin Roger în minutul 80. Andorrezii termină meciul în 9 după ce Jesus Rubio vede al doilea galben în minutul 90+3 și își trec în palmares un rezultat pozitiv contra campioanei României.

CFR Cluj avansează în turul 3 preliminar în care vor întâlni campioana din Belarus, Shahtior Soligorsk, manșa tur fiind programată pe 4 august pe teren neutru, deoareche formațiile din Belarus sunt obligate de UEFA să joace în afara țării. Returul se va disputa în Gruia pe 11 august.

Inter Club d’Escaldes - CFR Cluj 1-1 (1-0)

Au marcat: Soldevila (min. 21)/Deac (min. 51 pen.)

Inter Club d’Escaldes (antrenor Raul Obiols): Munoz – Gallego, Ildefons Lima, Chete, Marce – De La Torre (min. 63 Betriu), Martinez (min. 87 Jordi Rubio), Roca (min. 77 Moreno), Cabrera – Soldevila (min. 63 Jesus Rubio), Andreu

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean - Manea, Burcă, Kolinger (min. 61 Braun), Camora - Deac (min. 66 Muhar), Bordeianu, Cvek - Păun (min. 45+2 Petrila), Debeljuh (min. 66 Jefte Betancor), Roger (min. 81 Yeboah)