Conference League: CFR Cluj pierde la limită pe OlimpicoRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Feb 2023

Conference League: CFR Cluj pierde la limită pe Olimpico

CFR Cluj nu a putut fructifica superioritatea numerică pe care a avut-o din minutul 15 în fața lui Lazio și a părăsit învinsă stadionul Olimpico din Roma după ce a primit un gol în minutul 45+4 semnat de Immobile.

Partida contând pentru șaisprezecimile de finală ale Conference League a început cu o mare ocazie a gazdelor, Milinkovic-Savic (min. 8) reușind o preluare bună după o centrare în careul CFR-ului, însă șutul său a fost parat de Scuffet cu piciorul. În minutul 15, o pătrundere impetuoasă a lui Krasniqi a făcut victime, în sensul că după ce a trecut de trei adversari kosovarul a fost faultat în proximitatea careului de Patric, iar arbitrul a ridicat fără preget cartonașul roșu și i l-a arătat fundașului central al lazialilor. Recalibrându-și planul de joc, gazdele au ieșit din nou mai pregnant în ofensivă înspre finalul reprizei și după un șut la colțul scurt al aceluiași Milinkovic-Savic (min. 44), reținut de Scuffet, au reușit să deschidă scorul chiar înainte de pauză. În minutul 45+4, o schemă lucrată la o lovitură liberă i-a prilejuit brazilianului Felipe Anderson un assist perfect pentru Ciro Immobile, care a reluat din voleu balonul venit din spate și l-a învins pe Scuffet cu o execuție de generic. Yuri (min. 49) semnează prima ocazie a clujenilor în partea secundă cu o lovitură de cap ce ratează de puțin ținta, Milinkovic-Savic (min. 55) pune latul și nu-l poate învinge de la 16 metri pe portarul clujenilor.

Partida s-a încheiat fără alte mari ocazii și Lazio pornește ca favorită la calificare după acest 1-0, argumentele italienilor pentru returul din Gruia programat pe 23 februarie fiind combinația dintre calitatea individuală a jucătorilor și coerența în exprimare a întregii echipe.

Lazio Roma - CFR Cluj 1-0 (1-0)

A marcat: Immobile (min. 45+4)

Lazio Roma (antrenor Maurizio Sarri): Maximiano - Lazzari, Patric, Casale, Hysaj (min. 61 Marusic) – Milinkovic-Savic, Marcos Antonio (min. 18 Gila), Vecino - Felipe Anderson (min. 81 Cancellieri), Immobile (min. 61 Rodriguez), Zaccagni

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora – Deac (Petrila min. 46), Muhar (min. 61 Hoban), Boateng (min. 46 Cvek), Krasniqi – Yeboah (min. 82 Janga), Birligea (min. 61 Malele)