Chiricheș a revenit la SpursAFP / Mediafax Foto
05 Mai 2014

Chiricheș a revenit la Spurs

Vlad Chiricheș a jucat 60 de minute în meciul West Ham - Tottenham 2-0. A intrat în locul lui Kane, după eliminarea fundașului Kaboul. Dacă în prima parte a jucat fricos, doar cu pase înapoi, în partea a doua, mai ales spre final, Chiricheș a avut o evoluție bună. A reușit recuperări în stilul lui, a avut tupeu să scoată doi adversari din joc printr-o fentă cu care ne-a obișnuit. Tottehnam tremură acum pentru locul șase. Are șase puncte peste Manchester United și un meci mai mult jucat. Pentru a fi sigură de prezența în Europa League sezonul viitor, echipa lui Chiricheș mai are nevoie de un singur punct în ultima etapă din Premier League.

Gabriel Tamaș a fost titular și a jucat toate minutele în partida Leicester - Doncaster 1-0 în ultima etapă din Championship. Din păcate, echipa românului a retrogradat din cauza unui gol marcat în ultimul minut al jocului contracandidatei Birmingham City. Aflată pe ultimul loc ce ducea în liga a treia engleză, Birmingham a egalat la Bolton, 2-2, în prelungiri și s-a salvat datorită golaverajului mai bun.

Srgian Luchin a jucat din nou toate minutele. Botev – Ludogorets a fost 0-0. În ultima acțiune din prima repriză, atacantul Curtean a centrat, iar Luchin a fost aproape de gol. A reluat cu capul, dar exact în brațele portarului advers. În rest, evoluție bună și sigură a fundașului român.

Alex Maxim a intrat în minutul 59 al meciului Stuttgart – Wolfsburg 1-1. Imediat după intrarea lui Alex, șvabii au reușit să egaleze. Stuttgart se salvase deja de la retrogradare, iar asta s-a văzut în acest meci, disputat fără miză pentru gazde. În minutul 82, Maxim a primit un cartonaș galben pentru un fault în atac.

Ovidiu Herea a intrat în minutul 88 al meciului Lucerna - Sion 0-1. Cu această victorie, Sion păstrează șanse să urce până pe locul opt.

Alexandru Bourceanu a jucat toate cele 90 de minute ale partidei Bursaspor - Trabzonspor 2-2. Echipa românului a reușit să egaleze în minutul 90+3, la ultima fază, și rămâne în continuare cu șanse importante la locul 4, pe care-l ocupă în prezent, care i-ar aduce calificarea în Europa League.

Bănel Nicoliță a fost titular în partida Toulouse - Nantes 1-1. În minutul 9, mijlocașul român a executat o lovitură liberă, iar mingea centrată de acesta a fost trimisă în poartă de Vizcarrondo. În minutul 34 a fost avertizat cu un cartonaș galben pentru un henț comis în apropierea careului propriu. În minutul 63, Nicoliță a fost înlocuit.

Alexandru Vlad a revenit în prima echipă a lui Dnepr. A fost primul meci al lui Vlad în anul 2014. Din păcate pentru fundașul român, partida Dnepr - Karpaty Lyov s-a terminat 1-4, iar Dnepr rămâne cu șanse minime la titlu. A rămas la 6 puncte în spatele lui Șahtior. Mai sunt două etape.

Costin Lazăr a fost titular în meciul Panathinaikos - PAOK și a fost înlocuit în minutul 59 la scorul de 1-0.

Raul Rusescu a intrat în minutul 72 al meciului Braga - Maritimo, la scorul de 1-0. La final, a fost 1-1. În minutul 81, Rusescu a primit un caronaș galben pentru că  l-a lovit pe un adversar cu piciorul în piept. Arbitrul nu a ținut cont de faptul că atacantul român nu-l văzuse pe cel pe care l-a lovit din întoarcere.

Ciprian Marica nu a jucat în egalul prețios FC Barcelona- Getafe 2-2. Atacantul român a fost suspendat.

Dorin Goian nu s-a aflat nici măcar pe bancă în partida câștigată de Asteras pe teren propriu în fața lui Atromitos, 1-0.

Adrian Stoian a rămas doar pe banca de rezerve la meciul Chievo - Torino 0-1.

Bogdan Stancu este accidentat până la sfârșitul sezonului, Gabriel Torje nu a fost convocat din cauza unor probleme musculare, iar Costel Pantilimon a rămas rezervă pentru Manchester City. Nici Gheorghe Grozav nu a fost convocat în lotul lui Terek.

sursa: frf.ro