Ca o partidă-test sub PietricicaDan Duta / Mediafax Foto
17 Mai 2014

Ca o partidă-test sub Pietricica

Ceahlăul a primit vizita unei echipe a celor de la FC Vaslui radical modificată față de cea rulată de-a lungul sezonului. Motivele pentru care în locul fotbaliștilor experimentați și-au făcut apariția un mare număr de tineri sunt bine cunoscute. Așa că nu a fost nicio surpriză rezultatul final al întâlnirii, unul care îi scoate pe nemțeni din ecuațiile complicate ale ultimei etape și consfințește sosirea vacanței.

Partida pornește abrupt, cu un gol în minutul 9 marcat de Achim din 6 metri după ce Temwanjera, pe post de fundaș central astăzi, încearcă o preluare a unei centrări venite de pe partea stângă și îi pune balonul pe tavă nemțeanului. Jula duce scorul la 2-0 în minutul 21 după o fază care a curs ca la antrenament. Dumitraș și Gheorghiu au combinat pe partea dreaptă, iar ultimul a centrat perfect la limita careului mic de unde, nemarcat, Jula a reluat cu latul. Gazdele domină partida și sunt mult mai prezenți în jumătatea adversă, oaspeții mulțumindu-se să declanșeze câteva contraatacuri sporadice.

Cu o diferență liniștitoare din punct de vedere al jocului prestat de vasluieni, nemțenii reduc turația după pauză, ceea ce le permite oaspeților să dezvolte un pic mai mult jocul ofensiv, însă fără succes pe tabelă. Meciul se termină Ceahlăul – FC Vaslui 2-0 (2-0), ambele echipe urmând ca, relaxate fiind, fără obiectiv de atins, să mai bifeze un antrenament cu public în ultima etapă.

Ceahlăul Piatra Neamț (antrenor Marin Barbu): Jovic - Cazan, Marc, Ichim, Dumitraş - Onciu, Achim - Chitoşcă (min. 34 Margină), Gheorghiu (min. 82 Popadiuc), Constantinescu - Jula (min. 57 Ştefănescu)

Alte rezerve: Calancea, Rusu, Tăbăcaru, Garcia

FC Vaslui (antrenor Costinel Botez): Ormenişan - Buziuc, Temwanjera, Balaur, Popovici - Mareş, Enescu, Neniţa, Sluser - Pătulea, Popa (min. 72 Lazăr)

Alte rezerve: Tăune, Epure, Şopu, Pârvu, Bucur