Astra câștigă 3 puncte foarte importante
10 Dec 2013

Luni seară, în ultimul meci al etapei a 17-a și al turului Ligii I, la Giurgiu s-a disputat meciul dintre formația locală Astra și FC Vaslui. Miza meciului mai ales pentru giurgiuveni era uriașă, dacă ne gândim că aceștia, în caz de victorie, se distanțau la 6 puncte de Steaua, echipa din Ghencea reușind doar un punct la Galați.

În prima repriza jucătorii Astrei atacă în valuri și, cel puțin în prima jumătate de oră, îl remarcăm pe Cerniauskas cu câteva intervenții sigure, dar care nu mai poate face nimic în minutul 30 la șutul splendid în vinclu al lui Yazalde și scorul devine 1-0 pentru gazde, care în minutul 42 mai rateaza o bună ocazie. Rezultatul la pauza rămâne 1-0 pentru Astra.

La reluarea jocului tot gazdele au inițiativa, dar vasluienii sunt foarte aproape de egalare în minutul 63, când Sânmărtean execută impecabil o lovitură liberă de la 16 metri, dar mingea loveste bara. După această fază fierbinte la poarta lor, astralii reiau șarjele spre poarta moldovenilor și, rând pe rând, Yoda, Budescu și De Amorim ratează de puțin. Vasluienii fac totusi un joc bun, cu Sânmărtean la pupitru, dar doar el și cu Antal nu pot schimba tabela de marcaj și meciul se incheie cu scorul de 1-0 pentru Astra Giurgiu.

La startul partidei s-au aliniat urmatoarele formatii:

Astra: Coman - Măţel, A. Mureşan, V. Găman, J. Morais - Yahaya, Laban - Yoda, Budescu, De Amorim - Yazalde
Antrenor: Daniel Isăilă

Rezerve: S. Lung jr., Pedro Santos, M. Cristescu, Takayuki, G. Enache, Ivanovski, Bukari

Vaslui: Cerniauskas - Ortiz, Celeban, A. Cordoş, Muşat - Caue, Madson - Antal, Sânmărtean, Sălăgeanu - Temwanjera
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Rezerve: C. Straton, Viveiros, I. Balaur, A. Enescu, Lovrecici, Pătulea, Buziuc