Amicale: Remiză cu multe goluri pentru FCSBRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Ian 2020

Amicale: Remiză cu multe goluri pentru FCSB

FCSB a remizat, scor 3-3, în al treilea meci amical din Spania, împotriva rușilor de la FC Lokomotiv Moscova. Cristian Manea a deschis scorul în minutul 15, din lovitură liberă, în timp ce Miranchuk a egalat în minutul 26. Roș-albaștrii au trecut din nou în avantaj, după două minute, grație reușitei lui Marko Momcilovic. După ce Barinov a făcut 2-2 în minutul 32, același Manea a stabilit scorul pauzei, din penalty, în minutul 43, iar Zhemaletdinov a înscris golul care a închis tabela în minutul 63.

Bogdan Vintilă a început meciul cu următoarea formulă de echipă: Vlad - Manea, Cristea, Perianu, Momcilovic - Filip, Vînă, Olaru - Popa, Dumitru, Niță. La pauză au intrat, în atac, Man, Moruțan și Coman, iar pe parcursul reprizei secunde, la 3-3, au mai intrat Bălgrădean, Crețu, Nedelcu, Planic, Panțîru și Oaidă.

Ultimul meci amical din Spania este programat miercuri, 22 ianuarie, începând cu ora 16:30 (ora României), împotriva campioanei Coreei de Sud, Jeonbuk Hyundai Motors.

Astra a continuat seria meciurilor amicale cu al treilea succes consecutiv, 1-0 de această dată, cu Sakhtar Karaganda, prim divizionară din Kazahstan. Fatai a marcat unicul gol al partidei, din centrarea lui Trușescu (min. 31), antrenorul Bogdan Andone folosind următoarea formulă de echipă: Kitanov- Enache, Graovac, Dandea, Trușescu - Biceanu, Simion, Seto - Stahl, Fatai, Baicu. Au mai jucat: Dr. Gheorghe, Șerban, Dima, D. Bruno, V. Gheorghe, Begue, Alibec, Budescu, Crepulja , Radunovic, Graur, Popa.

Dinamo a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida cu NK Osijek, locul 4 în prima ligă a campionatului din Croația, disputată în această după-amiază, pe "Stadio Arroyo Enmedio" din Estepona, în cadrul stagiului de pregătire în Spania. Atacantul dinamovist Slavko Perovic a deschis scorul în minutul 16, iar croații au închis tabela cu 10 minute înainte de final prin Drena Beljo. Dusan Uhrin a trimis în teren următorul 11: Straton – I. Șerban, Bejan, Puljic, Sin – I. Filip – Moldoveanu, Răuță, Fabbrini, V. Lazăr – Perovic, iar după pauză au mai jucat Bani, D. Popa, Mihaiu, M. Popescu, Diouf, Sorescu, Mrzljak, Moura și N’Diaye. Ultimul joc amical este programat împotriva rușilor de la Krasnodar (miercuri, 22 ianuarie, Estepona, ora 17:00), revenirea în țară urmând să aibă loc a doua zi, joi, 23 ianuarie.

FC Botoșani a întâlnit formația din prima ligă rusă FC Akhmat Groznîi câștigând cu scorul de 3-0. Golurile botoșănenilor au fost marcate de Marko Dugandzic în minutele 15 și 39 și 90+3 (pen.) care a ajuns la cinci goluri din sase marcate în cantonamentul din Antalya, iar rusii au marcat prin Kadyrov în minutul 58. Echipa de start aleasă de Marius Croitoru a fost: Pap – Harut, Miron, Chindris, Țiganasu – Rodriguez, Cascini – Ebenhofer, Ashovski, Ofosu – Dungandzic. În ultima partidă de verificare botoșănenii va întâlni formația Spartak Trnava, miercuri, 22 ianuarie de la ora 15.00.

În alte partide de pregătire FC Hermannstadt – Krasnodar 2 (Rusia) 4-1 (1-0) și Academica Clinceni - Kolos Kovalivka (Ucraina) 0-3 (0-1). Partida CFR Cluj – Ferencvaros s-a anulat din cauza condițiilor meteo improprii de la Oliva Nova, din Spania.