A câștigat ”foamea” de trofeeSportPictures.eu
23 Mai 2014

A câștigat ”foamea” de trofee

O finală de cupă între ocupantele primelor două locuri poate fi considerată un semn de normalitate, însă dacă facem o comparație cu ce se întâmplă în alte țări ne dăm seama cât de polarizat este fotbalul românesc. Așadar, Steaua, recent laureată a campionatului, și Astra au încheiat în această seară pe Arena Națională sezonul 2013-2014.

Meciul a avut mai de toate, cu excepția marilor ocazii și a golurilor. Tensiunea și angajamentul au fost substitute care au ținut în priză audiența formată din 48.201 spectatori și milioane de telespectatori.

Startul meciului a fost dominat de precauție, în pofida faptului că în treimea mediană ambele echipe erau dinamice, cu un plus pentru ”roș-albaștrii”. Treptat, apar și fazele de poartă. Tănase pune piciorul bine pe minge și îl solicită pe Silviu Lung junior în minutul 27, iar Găman trece pe lângă gol în minutul 39 la centrarea din corner a lui Budescu.

Repriza secundă începe prost pentru steliști, Sânmărtean fiind eliminat just pentru un fault ce lasă urme pe tibia lui Budescu. Cu handicap numeric pe teren, Steaua joacă de la egal la egal cu băieții lui Isăilă, care treptat încep să folosească spațiile mai mari din teren și să îl evidențieze pe Tătărușanu, la meciul său de adio în fața propriilor suporteri. Yoda și Alibec ajung în situație de gol, dar șuturile lor sunt parate de goalkeeper-ul stelist. Keșeru bate bine o lovitură liberă în minutul 85, dar balonul șutat puternic trece pe lângă bara porții lui Silviu Lung junior.

Prelungirile au venit ca o continuare firească și ambele echipe au continuat să arate dorința de a da lovitura de grație. Keșeru și Budescu își fac datoria de ”vârfuri” și continuă canonada la poarta adversă. Egalitatea numerică se restabilește în minutul 97, după ce Alibec vede ”roșu” în urma unei lovituri aplicate lui Varela. Cu o acțiune a lui Budescu, nefinalizată de Cristescu, și cu un șut al lui Chipciu de la 20 de metri prelungirile se încheie, ambele combatante fiind pregătite pentru loteria penalty-urilor.

Și totuși pentru a câștiga ne este de ajuns să fii pregătit. Este nevoie să mai și poți să faci ultimul pas, acela de a transforma loviturile de departajare. După ce a făcut 120 de minute foarte bune, Tătărușanu a fost bătut la prima lovitură de Laban. Keșeru trage pe colțul unde cade Lung și mingea ricoșează din portarul Astrei în plasă, după care Junior Morais transformă fără probleme. Varela urmează la execuție, dar șutul său nu îl surprinde pe Lung. Tătărușanu repară eroarea colegului său din defensivă, blocându-i lui Cristescu calea spre gol, dar Pintilii îi descătușează pe cei de la Astra cu șutul său trimis în peluză. Budescu și Szukala transformă, iar liniștea se așterne pe stadion pentru lovitura decisivă: Yazalde transformă, meciul se încheie la 4-2 pentru Astra și Cupa României este acum pe masa giurgiuvenilor!

Steaua București (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Tătăruşanu – Georgievski (min. 44 Keşeru), Varela, Szukala, Latovlevici - Pintilii, Prepeliţă (min. 71 Rîpă) – Popa (min. 81 Piovaccari), Sânmărtean, Tănase - Chipciu

Alte rezerve: Niţă, Pîrvulescu, Stanciu, Iancu

Astra Giurgiu (antrenor Daniel Isăilă): Lung jr - Măţel, Ben Youssef, Găman, J. Morais - Laban, Yahaya (min. 91 Cristescu) - Yoda (min. 106 Amorim), Budescu, Bukari (min. 72 Alibec) – Yazalde

Alte rezerve: Coman, Seto, Papp, Ioniţă