Steaua, victorie normală cu astralii!
19 Dec 2013

O echipă care se respectă, o echipă cu blazonul Stelei, nu trebuia să-și facă probleme că întâlnea un lider conjunctural al campionatului, Astra, o echipă hibrid cu mulți străini neconvingători și cu puține idei, dar cu un patron vulgar care făcea semne obscene către fanii Stelei încă înainte de a începe meciul, văitându-se mai apoi ca e înjurat…în fine!

Trecem la sport și doar sport, meciul a fost o înclestare dură firească, în fond era în joc locul întâi, și începutul o are pe Steaua în atac, iar în minutul 5 Kapetanos șutează periculos și țintește bara. Urmează două periculoase incursiuni giurgiuvene, dar Tătărușanu apără. În minutul 16 Steaua deschide scorul, Morais gafează, Adi Popa profită, preia mingea și rămas singur cu Coman îl execută pe acesta și scorul devine 1-0 pentru gazde. Steaua joaca bine, nu-și lasă adversarul să se desfășoare și nici să facă pressing avansat. Yazalde și Kapetanos irosesc ocazii bune de a marca și repriza se termină cu avantaj minim pentru Steaua.

La 5 minute de la reluare, Budescu, complet nemarcat, avansează spre careul stelist și trage înșelător, surprinzându-l pe visătorul Tătărușanu, 1-1. E momentul în care conducerea astrală atât în teren cât și-n tribune își dă în petec, făcând semne și gesturi obscene la adresa steliștilor, meciul se aspreste, oaspeții trag de timp cât pot, Kapetanos ratează incredibil șutând în Coman. Vine însă minutul 76 și Gardoș reia în gol centrarea din corner a lui Bourceanu, iar în minutul 82 Chipciu lucrează excelent o fază de atac, îl deschide pe Adi Popa, acesta centrează și gol Piovaccari, 3-1 pentru Steaua, scor care reflectă mai bine realitatea din teren. Pe final nervii cedeaza, Pintilii și De Amorim primesc roșu si fluierul arbitrului Tudor consfințește victoria Stelei cu 3-1.

La startul partidei s-au aliniat următoarele formații:

Steaua: Tătăruşanu - Prepeliţă, Gardoş, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Adi Popa, Stanciu, Tănase - Kapetanos

Rezerve: Fl. Niţă, Râpă, Chipciu, Pârvulescu, Piovaccari, Varela, G. Iancu

Astra: D. Coman - Măţel, Găman, A. Mureşan, J.Morais - Yahaya, Laban - Yoda, Budescu, De Amorim - Yazalde

Rezerve: S. Lung, Ben Youssef, Takayuki, Enache, M. Cristescu, Bukari, Ivanovski