Steaua a început seria amicalelor de pregătireRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Ian 2015

Steaua a început seria amicalelor de pregătire

Steaua a arătat bine în primul meci al stagiului de pregătire din Spania. Disputat pe arena Rico Perez din Alicante contra unei alte foste campioane a Europei, Borussia Dortmund, a fost o adevărată surpriză pentru fanii Stelei care au putut vedea la joc o echipă care părea a fi gata de începere a returului decât una care a făcut preponderent antrenamente fizice.

Schimbările din linia defensivă, cu Luchin și Papp în centru și Râpă și Toșca pe flancuri, nu au alterat consistența apărării roș-albastre, cu excepția gafei făcute de Papp la golul marcat de Blaszczykowski în minutul 84. Intrarea lui Latovlevici după pauză a dinamizat flancul stâng și a contribuit la animarea acțiunilor de atac ale Stelei în debutul actului secund. Atunci când au mai apărut sincope în defensivă, Cojocaru, preferat între buturi pentru acest meci de debut în 2015, a arătat siguranță și a avut câteva intervenții inspirate, cum a fost cea din minutul 21 când a respins șutul lui Kampl sau cea similară din minutul 42 la pătrunderea lui Immobile. Bourceanu și Breeveld au reușit să se completeze și au acoperit în mare parte centrul terenului, limitând opțiunile mijlocașilor de construcție adverși, în timp ce tripleta Popa – Stanciu – Tănase a asigurat o consistență în legătura de pase, dar fără acel plus în faza de finalizare. Intrarea lui Rusescu a sporit incisivitatea și l-a pus mai bine în valoare pe Keșeru. Golgheterul Stelei a avut o primă ocazie în debutul partidei, în minutul 4, când a rămas față în față cu portarul Borussiei, Weidenfeller, după ce a fost lansat perfect în spatele apărătorilor germani, și și-a trecut în cont o bară în minutul 51 la reluarea cu capul a unei centrări primite din partea stângă.

În afara momentului de pierdere a concentrării ce a dus la stabilirea scorului final Steaua – Borussia Dortmund 0-1 (0-0), campioana a arătat omogenitate în joc și un deficit la finalizare pe fondul lipsei mijlocașului de ultimă pasă. Miercuri, Steaua va juca al doilea și ultimul meci al cantonamentului de la Oliva Nova, adversară urmând a fi echipa chineză Shanghai Shenhua.

Steaua (antrenor Costel Gâlcă): Cojocaru - Râpă, Luchin (min. 82 Matei), Papp, Toșca (min. 46 Latovlevici) - Bourceanu (min. 82 Pham-Huy), Breeveld - Ad. Popa, N. Stanciu (min. 46 Rusescu), Tănase (min. 79 Enceanu) - Keșeru (min. 73 Vîlceanu)