Preliminarii CE U21: România - Irlanda de Nord 3-0Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Oct 2019

Preliminarii CE U21: România - Irlanda de Nord 3-0

După victoria cu Ucraina de la Ploiești, scor 3-0, pe 10 octombrie, tricolorii antrenați de Mirel Rădoi au învins cu același scor și reprezentativa Irlandei de Nord, într-un meci disputat la Voluntari.

Forțat și de accidentarea lui Moruțan de la antrenamentul oficial, Rădoi a trimis patru noi jucători în formula de start față de succesul cu Ucraina. Velisar, Moruțan, Drăguș și Ganea le-au lăsat locul lui Rațiu, Mihăilă, Ciobanu și Petre. Ultimul, marcator al unei „duble” în partida de la Ploiești. Începutul a fost timid, ca în urmă cu 4 zile. Petre a alergat mult după baloane în debutul jocului, de partea cealaltă, micuțul vârf Lavery părea izolat între „turnurile” Pașcanu și Chindriș. Iar insularii au avut o primă șansă, atunci când Mihăilă a pierdut o minge la mijloc, iar Lavery a avansat periculos spre poarta lui Vlad, înainte de a trimite alături. Mihăilă s-a revanșat cu o cursă excelentă în minutul 29, și-a depășit în viteză adversarul direct, dar a fost blocat în ultima clipă. Din cornerul ieșit, Pașcanu a reluat cu capul deasupra. Apoi a intrat în scenă Dennis Man. În minutul 30 a luat mingea, a pătruns în centru, dar nu a nimerit ținta. Apoi, în minutul 34, a scăpat singur spre careu, dar a fost doborât de portarul advers, care a primit cartonașul roșu. Din lovitura liberă, Ciobanu a fost aproape de a-i înscrie neîncălzitului Hughes, dar cumva goalkeeper-ul a scos mingea de la vinclu. Am urcat și mai mult, am riscat, iar o neatenție din prelungirile primei părți putea să ne coste. Lavery, rămas cu mingea la picior pe la 10 metri, a tras alături.

Imediat după pauză, la o fază fixă Pașcanu a ajuns să centreze pentru Chindriș, acesta a trimis în fața porții, de unde Petre a fost blocat. Acolo s-a aflat însă Băluță, care a trimis în plasă. 1-0 din minutul 48. Cu un om în plus, fundașii laterali au putut urca și mai mult. Astfel, Rațiu a ajuns într-o poziție bună, la 25 de metri distanță, și doar bara s-a opus golului secund. S-a făcut 2-0 în minutul 59. Mingea centrată pe jos de Man și peste care a sărit Oaidă a ajuns la Mihăilă, care a înscris cu un șut puternic. Și 3-0, în minutul 67, pasă Petre pentru Ciobanu, șut în plasa laterală, la colțul lung.

După trei etape jucate în grupa a 8-a, tricolorii U21 au 6 puncte acumulate.

România – Irlanda de Nord 3-0
A marcat. Băluță (48), Mihăilă (59), Ciobanu (67)
Cartonaș roșu: Hazard (38)

România: 1. Vlad – 18. Rațiu (19. Velisar, 63),  4. Pașcanu, 15. Chindriș, 2. Boboc – 14. Oaidă, 5. Băluță-cpt. (6. Grigore, 79), 20. Ciobanu – 8. Man (21. Neicuțescu 69), 11. Petre (9. Ganea, 69), 7. Mihăilă (10. Drăguș, 69). Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Aioani, 23.  Dur-Bozoancă –  13. Ciobotariu, 17. Olaru

Irlanda de Nord: 1. Hazard-cpt – 4. Balmer, 2. Toal, 20. Brown, 15. Graham (3. Thompson,  75) – 7. Mccalmont (17. Boyd Munce, 75), 18. Mccann – 11. Gordon ( 9. Parkhouse, 74), 6. Dunwoody (16. Palmer, 61), 10. Galbraith (12. Hughes 38) – 8. Lavery. Selecționer: Ian Baraclough
Rezerve:  5. S. McClelland, 13. Marron, 14. O’Mahony,  19. O’Neill

sursa: frf.ro