LNHM: Potaissa egalează liderulMircea Rosca / SportPictures.eu
04 Oct 2016

LNHM: Potaissa egalează liderul

Primul meci al etapei a 7-a a Ligii Naționale de handbal masculin s-a disputat în această seară la Turda. Gazdele de la Potaissa s-au impus în fața vicecampioanei CSM București cu un ultim sfert de oră în care a jucat cu altă viteză.Până atunci, elevii lui Zvonko Sundovski au mers cap la cap cu gazdele, având chiar la mijlocul primei reprize o perioadă bună ce le-a permis să se detașeze la +3 pe tabelă – 8:5 în minutul 15. Din minutul 45 turdenii au început să se detașeze de la 22:21 și au terminat partida cu 6 goluri diferență.

Cei mai buni realizatori ai echipei conduse de Horațiu Gal au fost Radu Lazăr (7 goluri) și Ionuț Rotaru (6 goluri), în timp ce în tabăra oaspeților Nicolae Negru a semnat 6 reușite.

Potaissa a acumulat 16 puncte și a egalat la puncte liderul Dinamo, dar campionii au mâine un meci relativ simplu pe teren propriu cu CSU Suceava.

Partida dintre Potaissa și CSM a fost programată astăzi deoarece bucureștenii vor juca sâmbătă pe teren propriu în sala Concordia prima manșă a turului 2 de calificare a Cupei EHF contra croaților de la HC Zamet. În aceeași competiție în care este angrenată și SCM Politehnica Timișoara, bănățenii urmând a juca sâmbătă în Norvegia OIF Arendal.