Play-off Europa League: Ce echipă mică! CFR Cluj, dezmembrată la BelgradCiprian Petcut / SportPictures.eu
17 Aug 2021

Play-off Europa League: Ce echipă mică! CFR Cluj, dezmembrată la Belgrad

Un meci așteptat cu încredere de Marius Șumudică și elevii săi s-a transformat într-un fiasco pentru campioana României. Pe Marakana din Belgrad, Steaua Roșie le-a predat o lecție de fotbal clujenilor, care nu pot emite pretenții la calficiare în partida retur de peste o săptămână din Gruia.

4-0 este un scor ce reflectă pe deplin discrepanța din jocul celor două echipe, sârbii fiind net superiori și au arătat-o încă din startul partidei, fără nicio perioadă de tatonare. În minutul 5 Pavkov a deschis scorul cu o lovitură de cap trimisă lobat din centrul careului după o pătrundere și un șut al lui Katai respins de Arlauskis, fază la care Ciobotariu și Cestor au fost depășiți ușor. Cuplul de fundași centrali a fost făcut din nou șah mat în minutul 38 când Pavkov a pasat cu pieptul de lângă Cestor pentru Katai în mijlocul careului, iar acesta a șutat pe jos și l-a învins pentru a doua oară pe portarul CFR-ului. Ardoarea cu care abordau fiecare duel, pentru balon sau nu, a făcut ca superioritatea în posesia balonului notată în statistici în favoarea CFR să nu conteze, să fie redusă la o simplă cifră.

Mai mult decât atât, sârbii au știut să speculeze fiecare greșeală a adversarului, așa cum a fost cea din minutul 68 a lui Deac. Un balon pierdut la mijlocul terenului de decarul clujenilor a fost preluat de Ivanic, care a accelerat în zona centrală și i-a pasat lui Ben pe o zonă liberă în colțul careului de 16 metri, atacantul din Insulele Comore a preluat și l-a învins pentru a treia oară pe Arlauskis cu un șut la colțul lung. Scorul a devenit 4-0 în minutul 78 după o lovitură de colț transformată în gol de Ivanic cu o lovitură de cap din 6 metri, clujenii dovedind încă o dată lacune la fazele fixe și în special la disputele aeriene. Bara lui Alibec din minutul 86 a fost singura fază notabilă din contul elevilor lui Marius Șumudică, care peste o săptămână, la partida retur, au nevoie de o transformare radicală, de o reinventare.

În această seară sârbii au punctat de patru ori pe tabelă din 6 mingi trimise pe spațiul porții, în timp ce CFR a bifat doar o bară din patru mingi pe poartă. În plus, în urma unuia dintre cele două cornere de care au beneficiat, sârbii au înscris o dată, în timp ce clujenii au irosit toate cele 5 cornere de care au beneficiat.

Steaua Roșie Belgrad – CFR Cluj 4-0 (2-0)

Au marcat: Pavkov (min. 5), Katai (min. 38), Ben (min. 68), Ivanic (min. 78)

Steaua Roșie Belgrad (antrenor Dejan Stankovici): Borjan - Gobeljic, Dragovic, Degenek (min. 45+3 Pankov), Rodic - Kanga (min. 73 Krsticic), Sanogo, Ivanic (min. 80 Srnic) - Ben Nabouhane, Katai - Pavkov (min. 80 Krstovic)

CFR Cluj (antrenor Marius Șumudică): Arlauskis - Manea, Ciobotariu, Cestor, Camora - Sigurjonsson, Rodriguez - Deac, Petrila, Omrani (min. 62 Alibec) -  Debeljuh (min. 62 Costache)