”Panti”, al treilea trofeu cu Manchester CityAFP / Mediafax Foto
04 Mar 2014

”Panti”, al treilea trofeu cu Manchester City

Și în acest weekend jucătorii români din campionatele Europei s-au aflat în lumina reflectoarelor.

Costel Pantilimon a câștigat al treilea său trofeu cu Manchester City! ”Cetățenii” au învins în finala Cupei Ligii Angliei pe Sunderland cu scorul de 3-1, iar Pantilimon a fost integralist. Chiricheș a lipsit din nou din lotul lui Tottenham în meciul de campionat câștigat cu 1-0 de colegii săi pe teren propriu împotriva celor de la Cardiff.

În Primera Division, Marica a fost în teren pentru echipa sa Getafe, dar fără succes pe parcursul celor 90 de minute jucate împotriva celor de la Espanyol Barcelona, unde Torje a jucat primele 68 de minute. Întâlnirea s-a terminat cu un scor alb ce păstrează ecartul de 6 puncte dintre cele două combatante, Espanyol fiind pe 10 cu 33 de puncte, iar Getafe pe 15 cu 27 de puncte. Răzvan Raț a contribuit la victoria echipei sale, Rayo Vallecano, împotriva ”liliecilor” de la Valencia, cele trei puncte fiind o adevărată gură de oxigen în sprintul pentru evitarea retrogradării.

Lazio, cu Ștefan Radu integralist, a repurtat o victorie importantă împotriva Fiorentinei și s-au apropiat la 3 puncte de ultimul loc de Europa League, 5, ocupat de Internazionale. Milanezii au făcut egal, 0-0, în deplasarea de la Roma, acolo unde Bogdan Lobonț a fost doar rezervă. Același statut l-a avut Stoian pentru Chievo, în deplasarea de la Atalanta, jucătorii din Bergamo adjudecându-și victoria cu 2-1.

Costin Lazăr a deschis scorul în minutul 2 pentru PAOK Salonic în deplasarea de la Ergotelis, încheiată nedecis 2-2. Pe lângă gol, Lazăr a bifat și un cartonaș galben pe finalul meciului, la fel ca Dorin Goian în meciul câștigat cu 1-0 de Asteras Tripoli contra celor de la Panthrakikos.

Maxim continuă forma slabă, în nota generală a formației antrenate (încă) de Fredi Bobic. Mijlocașul român a jucat 81 de minute pentru VfB Stuttgart și a ratat o bună ocazie ce putea aduce un punct pentru echipa sa în meciul pierdut în deplasarea de la Freiburg.

Sporting Braga a părăsit învinsă cu 2-1 terenul celor de la Sporting Lisabona, meci în care Raul Rusescu a contribuit decisiv la deschiderea scorului, provocând autogolul adversarilor.

În Turcia, Bogdan Stancu a jucat toate minutele pentru Genclerbirligi în meciul pierdut în deplasarea de la Fenerbahce cu 2-0, scor stabilit în urma a două penaltiuri. În meciul de la Konyaspor, Bourceanu a închis bine căile de atac ale adversarilor săi și a contribuit pe toată durata partidei la meciul nul făcut de Trabzonspor.

Srgian Luchin, Alexandru Curtean și Alexandru Benga au jucat pentru Botev Plovdiv în deplasarea victorioasă de la Burgas, în care ex-petrolistul Dore a înscris singurul gol al partidei împotriva celor de la Neftochimic.