Liga Campionilor: Kadetten Schaffhausen – Dinamo 27-25Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Dec 2017

Liga Campionilor: Kadetten Schaffhausen – Dinamo 27-25

Vitali Komogorov și Ciprian Șandru au strălucit în Elveția (17 goluri împreună), dar evoluția celor doi jucători de la linia de 9 metri nu a fost de ajuns pentru ca Dinamo să-și adauge puncte în clasamentul Grupei C. Handbaliștii alb-roșii încheie astfel sezonul 2017-2018 al Ligii Campionilor cu o victorie și nouă înfrângeri (două puncte). Soarta meciului cu Kadetten s-a decis în ultimele două minute, când Dinamo a fost decimată de eliminări.

Dinamo a plecat în Elveția cu numai nouă jucători de câmp, dar a dat o replică bună echipei Kadetten Schaffhausen.

Elvețienii au dominat începutul primei reprize, când s-au distanțat la trei goluri, 8-5 și 9-6, dar Dinamo a revenit și a preluat conducerea (11-12 și 12-13). Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 14-14.

În partea a doua, începutul a fost tot al gazdelor, care au reușit desprinderea: 21-16 (min. 39). Banca tehnică dinamovistă a cerut time-out, iar în opt minute s-a restabilit egalitate, 22-22 (min. 47). Finalul a fost pe muchie de cuțit, până când arbitrii au lăsat echipa dinamovistă în numai trei jucători de câmp plus portarul. În efectiv redus, campioana României nu a putut rezista.

Dinamo: Irimuș, Grigoraș - Descat 5, Mironescu 1, Șandru 8, Gavriloaia, A. Esteki 1, Komogorov 9, Mocanu 1, Bera, Mousavi.

Pentru Kadetten au marcat: Meister 1, Pendic 2, Zehnder 4, Norouzi 2, Szyba 4, Ostroushko 6, Tominec 8.

sursa: csdinamo.eu