Liga 2: Chindia surclasează Sportul SnagovSebastian Tataru / SportPictures.eu
28 Oct 2018

Liga 2: Chindia surclasează Sportul Snagov

Derby-ul etapei cu numărul 14 a Ligii 2 s-a disputat astăzi la Târgoviște între Chindia și Sportul Snagov, echipe clasate pe locurile 3, respectiv 2 la ora începerii jocului. Gazdele au reușit o victorie la scor, ilfovenii izbutind să înscrie în primul minut al prelungirilor partidei și să limiteze dimensiunea dezastrului.

Neguț și-a trecut în cont un hattrick, iar Florea a înscris pentru 4-0, dar Huiban a stabilit scorul final cu o lovitură de cap din mijlocul unei defensive deconcentrate a gazdelor. Faza meciului a fost făcută la golul de 2-0, când o minge lăsată pe spate de Florea în careul Sportului a fost centrată din rabona de Cherchez direct pe fruntea lui Neguț la colțul careului mic de la bara a doua. Era minutul 37, scorul fiind deschis repede, în minutul 6 după o greșeală în lanț a jucătorilor din defensiva Chindiei ce i-au permis lui Neguț să pătrundă în careu și să șuteze a doua oară pe respingerea portarului Marinescu. Tot Neguț a dus scorul la 3-0 în minutul 40 cu un șut în cros ce a trimis balonul în plasa laterală lângă stâlpul din dreapta lui Marinescu. Imediat după pauză, în minutul 49 Florea a preluat și a șutat nestingherit de la 18 metri pentru a-l învinge pe Marinescu.

Cu această victorie, Chindia face 32 de puncte, cu două mai mult decât Academica și Sportul și are șanse să mențină acest ecart și după etapa viitoare în urma deplasării de la Balotești.