LNHF: Victoriile ”europenelor” încheie runda a 12-aBogdan Danescu / SportPictures.eu
19 Ian 2018

LNHF: Victoriile ”europenelor” încheie runda a 12-a

Cele două reprezentante ale României în Cupa EHF la handbal feminin au jucat miercuri și joi în partidele ce au încheiat runda cu numărul 12 din Liga Florilor.

Miercuri HC Zalău a trecut în deplasare de CSU Danubius Galați, echipă care rămâne cu o singură victorie în ultimele cinci partide de campionat. Aceeași linie de clasament o înregistrează și Corona Brașov, fetele pregătite de Costică Buceschi suferind o corecție aspră în partida cu SCM Craiova disputată sub Tâmpa joi seară. Echilibrul s-a rupt la jumătatea primei reprize, când de la 5:5 Rădoi, Zamfir, Klikovac și Ardean-Elisei au dus la pauză echipa din Bănie cu un avantaj de 6 goluri (15:9). Până la finalul partidei ecartul de pe tabelă s-a mărit la 11 goluri (29:18), o contribuție importantă la succesul oaspetelor având Cristina Zamfir, autoare a 10 goluri.